Dvě rány pro Sazku: zákaz nakládat s majetkem a obvinění z podvodu

9.3.2011 18:06   |  

aktualizováno Společnost Sazka dnes utrpěla dvě citelné rány: tou první je rozhodnutí Městského soudu v Praze, který vyhověl žádosti předběžného insolvenčního správce Sazky, aby její vedení mohlo nakládat s majetkem jen s jeho souhlasem. Opatření se týká třeba uzavírání smluv nad 500 tisíc korun, nemovitého majetku a předmětů duševního a průmyslového vlastnictví. Druhou ranou je trestní oznámení společnosti Moranda Radovana Vítka, v němž Sazku viní z pokusu o podvod a zkreslování údajů o hospodaření.

Předběžný insolvenční správce Sazky Josef Cupka požádal včera Městský soud v Praze, aby vedení loterijní firmy mohlo nakládat s majetkem jen s jeho souhlasem. Cupkovi se nelíbí, že představenstvo Sazky minulý pátek schválilo dvě smlouvy se společností Gladiolus, kterou založili zájemci o Sazku Penta a E-Invest.

Sazka dnes v insolvenčním rejstříku uvedla, že její představenstvo skutečně minulý pátek projednalo návrh smlouvy o spolupráci se společností Gladiolus. Návrhy smluv, které projednalo představenstvo Sazky, však podle jejího vyjádření neobsahují ustanovení, která jsou v dopise uvedena.


Čtěte více: Insolvenční správce chce Sazce zakázat nakládání s majetkem


Dle návrhu úvěrové smlouvy mají být podíly Sazky v jiných právnických osobách a její ochranné známky zastaveny až poté, kdy nabude účinnosti rozhodnutí Městského soudu v Praze o zastavení insolvenčního řízení nebo soud insolvenční návrh zamítne.

Sazka zároveň upozornila, že po dobu insolvenčího řízení nepředpokládá návrh úvěrové smlouvy žádnou zástavu majetku dlužníka. „K porušení omezení vyplývajících z insolvenčního zákona tak nemůže dojít. Sazka si je omezení vyplývajících ze zákona vědoma,“ uvedla loterijní společnost.

Správce má prý zkreslené informace

Podle Cupkových informací má Sazka na základě jedné ze smluv dostat od společnosti Gladiolus úvěr přibližně 2,5 miliardy korun, který má být zajištěn jejím majetkem. Postup Sazky je tak podle Cupky „v příkrém rozporu“ s ustanovením insolvenčního zákona. Mluvčí loterijní firmy Jan Tuna však dnes sdělil, že podle Sazky vychází Cupkův návrh z nepravdivých a zkreslených informací a v této souvislosti navrhla, aby Městský soud v Praze jeho návrh zamítl.

Cupku o krocích vedení Sazky informoval místopředseda jejího představenstva Roman Ječmínek, který je současně prezidentem Autoklubu, jednoho z minoritních akcionářů Sazky. „Návrh na vydání předběžného opatření vychází z dopisu, který obsahuje informace zcela nepravdivé, popřípadě neúplné či hrubě zkreslené,“ uvedla dnes Sazka. Městský soud však návrhu Josefa Cupky vyhověl.

Soud v dnešním rozhodnutí uvedl, že kroky Sazky byly „flagrantním porušením závazných ustanovení insolvenčního zákona“ a proto „bez nejmenších pochyb nařídil předběžné opatření“. Soud zároveň vyzval Sazku, aby se k informacím ohledně smluv podrobně vyjádřila do do tří dnů. „Sazka respektuje rozhodnutí Městského soudu v Praze,“ uvedl Tuna. Vyplácení výher podle něj rozhodnutím soudu ohroženo není. „Vyplácení výher patří mezi běžnou činnost společnosti. Navíc naši právníci budou v každodenním kontaktu s insolvenčním správcem,“ řekl. Mluvčí také znovu zopakoval, že Sazka trvá na tom, že soud rozhodl na základě nepravdivých a zkreslených informací. „I přesto je Sazka připravena s předběžným správcem spolupracovat a předpokládá součinnost i z jeho strany,“ dodal.

Další úder od Vítka

Na Sazku dnes také podala trestní oznámení společnost Moranda podnikatele Radovana Vítka. Viní ji z podvodu ve stadiu pokusu a ze zkreslování údajů o svém hospodaření. Moranda má za Sazkou pohledávku ve výši 421,8 milionu korun, kterou jí postoupila Komerční banka. Společnost Siderius, k níž se rovněž hlásí Vítek, uplatňuje pohledávku ve výši 400 milionů korun, kterou firma získala od Raiffeisenbank. Sazka naopak každou z bank žaluje o miliardu korun za poškození dobrého jména.

„Načasování uplatnění jednostranných zápočtů údajných pohledávek Sazky může nasvědčovat tomu, že údajné pohledávky Sazky byly od samého počátku účelově vykonstruovány s cílem vyhnout se plnění platebních povinností a neoprávněně se obohatit ke škodě oznamovatele, Siderius, respektive Komerční banky a Raiffeisenbank,“ uvedla Moranda.

Mluvčí Sazky v reakci řekl, že trestní oznámení Morandy považuje Sazka za součást tlaku proti ní. „Sazka neporušila žádný zákon a je si tím jistá. Nedošlo k žádnému trestnému činu, a to ani ve stádiu pokusu,“ uvedl Tuna. Dodal, že Sazka řádně vede účetnictví a její audit provádí renomovaná auditorská kancelář BDO. Zdůraznil, že Moranda zcela účelově zaslala trestní oznámení insolvenčnímu soudu, ačkoliv s insolvenčním řízením nemá nic společného.

Autor: nes, čtk, foto E15

Komentáře

Čtěte také

Jednání o transatlantické dohodě postupují plynule, ujišťuje Washington

Jednání o transatlantické dohodě postupují plynule, ujišťuje Washington

Domlouvání smlouvy o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy plynule postupují, řekl mluvčí šéfa Úřadu obchodního zmocněnce USA Michaela Fromana. Německý vicekancléř… více

Mobilní web