Vítkův insolvenční návrh na Sazku začne soud projednávat 21. dubna

3.3.2011 9:40   |  

Spory podnikatele Radovana Vítka s šéfem Sazky Alešem Hušákem o tom, zda je či není loterijní firma v insolvenční situaci, rozhodne Městský soud v Praze 21. dubna 2011. Dnes nařídil na toto datum jednání o Vítkově insolvenčním návrhu na Sazku, který podnikatel podal 17. ledna prostřednictvím společnosti Moranda. Vyplývá to z internetové verze insolvenčního rejstříku.

Moranda odkoupila část pohledávek Sazky od Komerční banky, po Sazce chce zhruba 430 milionů korun. Vítek má pohledávky za Sazkou za zhruba 1,5 miliardy korun, vlastní také zhruba čtvrtinu jejích dluhopisů.

„V projednávané věci může účastník řízení a jeho zástupce uvést rozhodné skutečnosti o věci samé a označit důkazy k jejich prokázání pouze nejpozději do skončení tohoto jednání,“ stojí v materiálu soudu s tím, že k později uvedeným skutečnostem a důkazům soud nebude přihlížet.

Soud zároveň vyzval Sazku, aby se do deseti dnů vyjádřila k nedávným tvrzením Komerční banky a Raiffeisenbank, které své pohledávky vůči Sazce prodaly Vítkovi, a Morandy. Banky se v nich ohradily proti loňským žalobám loterijní společnosti o zaplacení údajných milionových pohledávek, Moranda nesouhlasí s tvrzeními Sazky v návrhu na zamítnutí insolvečního návrhu.


Čtěte více: Žaloba Sazky o 574 milionů korun je účelová, brání se Komerční banka


Pohledávku do řízení už přihlásila například i firma Eto, ke které se také hlásí Vítek, ta chce po Sazce zhruba 254 milionů korun. Další Vítkova firma Sidereus Holdings chce po loterijní společnosti přes 413 milionů korun. Firma Bara HK zase zhruba 6500 korun, KKCG podnikatele Karla Komárka 408,8 milionu korun. Svoji pohledávku přihlásila například i CZ Plachetka.

V pondělí 21. února soud určil Sazce předběžného správce pro insolvenční řízení, stal se jím pražský advokát Josef Cupka. Ten působil a působí také jako konkurzní správce v desítkách firem, zkušenosti má i s loterijní společností. V letech 1998 až 1999 dohlížel nad vyrovnáním závazků po neúspěšné České lotynce, od roku 2005 působil jako správce konkurzní podstaty v konkurzu na osobní majetek Václava Fischera, byl i konkurzním správcem v Čedokinvestu nebo strojírenském podniku ČKD motory. V prosinci 2004 byl jmenován konkurzním správcem Harvardského průmyslového holdingu, konkurz byl ale po půl roce zrušen. Necelé tři roky pak Cupka působí také jako konkurzní správce Chemapolu, většina majetku podniku ale byla prodána již předchozí správkyní. Jmenování předběžného věřitelského výboru soud zamítl.


Čtěte více: Soud určil Sazce předběžného správce pro insolvenční řízení


Sazce chce z problémů s insolvencí pomoci sám Radovan Vítek, který insolvenční návrh podal. Původně nabízel miliradu korun za 100procentní podíl, předložil však ČSTV, většinovému vlastníkovi Sazky, novou nabídku. Její přesnou výši neuvedl.

Ale Sazce prý půjčí více peněz a s výhodnějším úrokem, než další zájemce nabízející pomoc - společnosti E-Invest a Penta, které společně nabízejí peníze na navýšení základního jmění Sazky o 51 procent a za to chtějí majoritní podíl v představenstvu společnosti.

Třetí vážný zájemce, který nabízí sazce řešení jejích problémů je skupina KKCG miliardáře Karla Komárka, která podobně jako Radovan Vítek uplaťnuje za Sazkou v insolvenčnmím návrhu mnohamilionové pohledávky. Za dvě třetiny akcií Sazky nabízí navýšení základního kapitálu loterijní společnosti o 2,8 miliardy korun a garantuje sportovním svazům minimálně 250 milionů po dobu 15 let.

Nabídky pro Sazku vyhodnotí v nezávislém tendru poradenská společnost Erste Corporate Finance. Konečné slovo bude mít většinový vlastník, tedy ČSTV.


Čtěte více: Sazka si zachránce vybere v tendru s nezávislým poradcem


Autor: mediafax, sal, čtk

Komentáře

Čtěte také

U budovy kriminologického institutu v Bruselu vybuchla bomba

U budovy kriminologického institutu v Bruselu vybuchla bomba

Neznámí útočníci odpálili v noci na dnešek bombu u budovy kriminologického institutu v Bruselu. Informovala o tom místní média s tím, že v areálu vznikly značné hmotné škody. Při… více

Mobilní web