Vklady v bankách mohou být pojištěny do sto tisíc eur

13.5.2010 13:55   |  

Prezident Václav Klaus dnes podepsal novelu zákona o bankách, podle které by vklady v bankách měly být do roku 2011 pojištěny až do výše sto tisíc eur (2,6 milionů eur). Původně mohly být pojištěny do poloviny této částky.

„Hlavním smyslem novely je zkrácení lhůt pro výplatu náhrady ze tří měsíců na 20 dní. Dále novela navyšuje pojištění vkladů na dvojnásobek z 50 na 100 tisíc eur. Dále zavádí požadavek na pravidelnou kontrolu systému vyplácení náhrad,“ uvedl již dříve ministr financí Eduard Janota.

Předkladatelé si slibují posílení důvěry vkladatelů v bankovní sektor a také stabilizaci celého finančního systému. Kromě zvýšení pojištění směrnice zkracuje některé lhůty, například vyplacení náhrad za pohledávky z vkladů. Tyto náhrady jsou placeny z Fondu pojištění vkladů.

„Pozitivní dopad těchto úprav můžeme vyčíslit částkou přes půl miliardy korun ročně. O tu se podnikatelům ročně sníží jejich náklady,“ sdělil ministr průmyslu a obchodu Vladimír Tošovský. Dosud podnikatelé díky změnám, které MPO prosadilo, ušetří ročně téměř 800 milionů korun. Po schválení novely se roční úspora zvýší na více než 1,3 miliardy korun.

Návrh zákona snižujícího administrativní zátěž podnikatelů umožní podnikatelům například podnikat v bytě bez souhlasu vlastníka či zruší povinnost oznamovat úřadům přerušení činnosti. Jednou ze změn je úprava občanského zákoníku

S novelou už dříve nesouhlasili někteří senátoři s podobnými argumenty, které používal poslanec Michal Doktor (ODS). „Hlavně se obávám, že vzrostou bankovní poplatky, protože každé zvýšení komfortu, a tedy i zvýšení pojištění, něco stojí a někdo to bude muset zaplatit,“ řekl před časem Doktor.

Cílem směrnice je harmonizovat systém pojištění vkladů u bank uvnitř Evropského hospodářského prostoru, tedy všech zemí EU a dále Islandu, Lichtenštejnska a Norska.

Autor: prh, mediafax, čtk

Komentáře

Čtěte také

Mluvčí a poradce vůdce Islámského státu je po smrti

Mluvčí a poradce vůdce Islámského státu je po smrti aktualizováno

V severosyrském městě Halab zahynul vysoce postavený velitel a mluvčí organizace Islámský stát (IS) abú Muhammad Adnání. Informovala o tom dnes americká monitorovací služba SITE s… více

Mobilní web