Vláda navrhuje pro zprostředkovatele pojištění povinné zkoušky

Ministerstvo financí přeložilo k připomínkám novelu zákona o pojišťovacích zprostředkovatelích, která pro prodejce pojistek zavádí povinnost skládat odborné zkoušky. Návrh předpokládá i zjednodušení a zpřehlednění kategorií zprostředkovatelů pojištění.

Ministerstvo financí
18.7.2014 13:44   |  

Novela ze stávajících pěti nově navrhuje dvě kategorie zprostředkovatelů, a to samostatné zprostředkovatele a vázané zástupce. Samostatný zprostředkovatel bude odpovědný za vlastní činnost a případné způsobené škody. U vázaného zástupce tuto odpovědnost přebírá pojišťovna, zajišťovna nebo právě samostatný zprostředkovatel.

Prodejci pojistek budou podle normy dále prověřovat soukromé zkušebny, které budou dostávat akreditaci u České národní banky. „Vzhledem k současným problémům, které se v distribuci pojištění objevují, se zavádí zcela nový systém prokazování odbornostních požadavků pojišťovacích zprostředkovatelů, jejich zaměstnanců a zaměstnanců pojišťoven a zajišťoven. Ty se budou nově prokazovat výhradně dokladem o absolvování odborné zkoušky,“ uvádí důvodová zpráva.

Norma dále upravuje pravidla jednání se zákazníkem. Cílem je především zlepšení informovanosti o zprostředkovateli a pojistném produktu, který je klientovi nabízen.

Kritika ze strany pojišťoven

Novela je podle MF je z velké části totožná s návrhem vládního zákona, který byl v Poslanecké sněmovně již projednáván ve druhém čtení v roce 2013. Kvůli rozpuštění sněmovny loni v srpnu však nebyl legislativní proces dokončen.

Již tehdy návrh pojišťovny kritizovaly s tím, že nové administrativní povinnosti spojené se zavedením zákona podle nich jen zvýší náklady, ale ne ochranu klienta. Asociace finančních zprostředkovatelů a finančních poradců pak za pozitiva návrhu považovala sjednocení podmínek pro zprostředkovatele a zaměstnance pojišťoven, kteří jednají s klienty, zjednodušení systému kategorií poradců i zavedení povinné odborné zkoušky. Naopak negativně hodnotila zvýšení administrativních povinností.


Čtěte také:

Konec podfuků s nemovitostmi? Realitky konečně dostanou pravidla

Banky sázejí na dodatečné služby k hypotékám

Pojištění dle nového občanského zákoníku

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Škoda Octavia: Nejúspěšnější škodovácký model slaví dvacetiny

Škoda Octavia: Nejúspěšnější škodovácký model slaví dvacetiny Fotogalerie

Již více než pět milionů prodaných kusů Škoda Octavia dělá z tohoto vozu nejdůležitější model ve stodvacetileté historii mladoboleslavské automobilky. Po ovládnutí společnosti… více

Mobilní web