Vláda navrhuje pro zprostředkovatele pojištění povinné zkoušky

Ministerstvo financí přeložilo k připomínkám novelu zákona o pojišťovacích zprostředkovatelích, která pro prodejce pojistek zavádí povinnost skládat odborné zkoušky. Návrh předpokládá i zjednodušení a zpřehlednění kategorií zprostředkovatelů pojištění.

Ministerstvo financí
18.7.2014 13:44   |  

Novela ze stávajících pěti nově navrhuje dvě kategorie zprostředkovatelů, a to samostatné zprostředkovatele a vázané zástupce. Samostatný zprostředkovatel bude odpovědný za vlastní činnost a případné způsobené škody. U vázaného zástupce tuto odpovědnost přebírá pojišťovna, zajišťovna nebo právě samostatný zprostředkovatel.

Prodejci pojistek budou podle normy dále prověřovat soukromé zkušebny, které budou dostávat akreditaci u České národní banky. „Vzhledem k současným problémům, které se v distribuci pojištění objevují, se zavádí zcela nový systém prokazování odbornostních požadavků pojišťovacích zprostředkovatelů, jejich zaměstnanců a zaměstnanců pojišťoven a zajišťoven. Ty se budou nově prokazovat výhradně dokladem o absolvování odborné zkoušky,“ uvádí důvodová zpráva.

Norma dále upravuje pravidla jednání se zákazníkem. Cílem je především zlepšení informovanosti o zprostředkovateli a pojistném produktu, který je klientovi nabízen.

Kritika ze strany pojišťoven

Novela je podle MF je z velké části totožná s návrhem vládního zákona, který byl v Poslanecké sněmovně již projednáván ve druhém čtení v roce 2013. Kvůli rozpuštění sněmovny loni v srpnu však nebyl legislativní proces dokončen.

Již tehdy návrh pojišťovny kritizovaly s tím, že nové administrativní povinnosti spojené se zavedením zákona podle nich jen zvýší náklady, ale ne ochranu klienta. Asociace finančních zprostředkovatelů a finančních poradců pak za pozitiva návrhu považovala sjednocení podmínek pro zprostředkovatele a zaměstnance pojišťoven, kteří jednají s klienty, zjednodušení systému kategorií poradců i zavedení povinné odborné zkoušky. Naopak negativně hodnotila zvýšení administrativních povinností.


Čtěte také:

Konec podfuků s nemovitostmi? Realitky konečně dostanou pravidla

Banky sázejí na dodatečné služby k hypotékám

Pojištění dle nového občanského zákoníku

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Italové dopadli druhého nejhledanějšího člena mafie

Italové dopadli druhého nejhledanějšího člena mafie

Italská policie dnes zatkla druhého nejhledanějšího člena mafie Ernesta Fazzalariho, který se 20 let skrýval. Nyní šestačtyřicetiletý Fazzalari byl významným členem kalábrijské… více

Komerční prezentace
Mobilní web