Vláda schválila novelu ohledně činnosti pojišťoven v EU

Vláda dnes schválila návrh novely zákona, podle které by pojišťovny mohly během příštího roku začít podnikat na základě takzvaného jednotného evropského pasu. V rámci unie už ho mohou používat banky. Informoval o tom ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD).

Ministerstvo financí
16.3.2016 14:03   |  

Norma celkově upravuje činnost pojišťoven a zajišťoven podle několika evropských směrnic. Cílem je posílení finanční stability pojišťoven, a tím i ochrany spotřebitelů pojišťovacích služeb. Novela by měla rozšířit i dohledové pravomoci České národní banky.

Vláda jednání o novele přerušila v polovině ledna. Na programu ji měla i na počátku února, nakonec o ní ale nejednala. Sněmovna loni 13. listopadu tento zákon, který proti současnému návrhu obsahoval i omezení provizí pojišťovacích zprostředkovatelů, neschválila.

Pro ministerstvo financí je v tuto chvíli prioritou transponovat směrnici Solvency II

„Pro ministerstvo financí je v tuto chvíli prioritou transponovat směrnici Solvency II, jejíž transpozice byla neschválením novely zákona o pojišťovnictví přerušena. Tato transpozice by měla být dokončena co nejrychleji, jinak České republice hrozí sankce ze strany Evropské unie,“ uvedlo dříve MF. Proto úřad také navrhuje schválit normu už v prvním čtení.

Novela tak s odkazem na směrnice EU umožňuje pojišťovnám na základě jediného povolení při splnění určitých minimálních podmínek provozovat svoji činnost v celé EU. Dále norma upravuje podmínky pro finanční stabilitu pojišťoven a kontrolu pojišťoven. V rámci EU se také sjednotí podmínky dohledu nad pojišťovnami. V ČR ho vykonává Česká národní banka.


Čtěte také:

Česku chybí nový zákon o pojišťovnách, hrozí postih z EU

Pojišťovny loni v Česku vybraly 116 miliard, meziročně o procento více

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Slovácko se dočká nových elektrifikovaných tratí, vyjdou na pět miliard

Slovácko se dočká nových elektrifikovaných tratí, vyjdou na pět miliard

Stát připravuje elektrifikaci železničních tratí ze Starého Města přes Uherské Hradiště do Veselí nad Moravou, Bojkovic a Luhačovic. Cestování vlakem tak bude rychlejší a pro… více

Mobilní web