Vláda USA prodá další akcie Citigroup, její podíl klesne na sedm procent

19.10.2010 20:19   |  

Americké ministerstvo financí dnes spustilo prodej další části akcií bankovní skupiny Citigroup. Podíl vlády v třetí největší americké z 12 na sedm procent. Ministerstvo prodej ohlásilo den poté, co Citigroup zveřejnila příznivé výsledky třetího čtvrtletí a kurz jejích akcií prudce vzrostl.

Ministerstvo nyní prodává 1,5 miliardy akcií Citigroup a nynější prodej bude v pořadí již čtvrtý. Prodejem na trhu za určených podmínek pověřilo banku Morgan Stanley.

Vláda v rámci programu záchrany finančního sektoru před krizí převzala celkem 7,7 miliardy akcií banky, tedy 27 procent. Za to společnosti poskytla kapitálovou injekci 25 miliard dolarů (801 miliard korun) a navíc úvěr 20 miliard dolarů, který již banka splatila v prosinci 2009.

Investice do Citigroup, která byla za hospodářské krize jednou z největších akcí v rámci nepopulárního programu sanace amerických bank, se vládě zřejmě bohatě vyplatí. Po vrácení úvěru s úroky a po prodeji 4,5 miliardy akcií a výplatě dividend již získala zpět 41,6 miliardy dolarů. Zbytek akcií má současnou tržní hodnotu kolem 13 miliard dolarů.

Akcie Citigroup v pondělí vyskočily o 5,6 procenta a dnes se pohybovaly kolem 4,14 dolaru. Společnost se ve třetím čtvrtletí po loňské ztrátě vrátila k zisku, který byl lepší, než se očekávalo.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Do amerického Seattlu zamíří až patnáct tramvají Inekonu

Do amerického Seattlu zamíří až patnáct tramvají Inekonu

Flotila tramvají s českým rodokmenem v americkém Seattlu se do dvou let výrazně rozroste. Tuzemský dodavatel Inekon očekává brzký podpis opce na deset až patnáct tramvají s… více

Mobilní web