Vliv centrálních bank na finanční trhy dál roste

Světové centrální banky neměly nikdy takový vliv na dění na finančních trzích jako dnes. Americká, evropská či japonská centrální banka svou politikou nejen ovlivňují, ale přímo předurčují, jakým směrem se vydají akciové trhy a odkud kam se budou přelévat peníze.

 ilustrační foto
7.4.2015 8:24   |  

„V prvním čtvrtletí měly velký dopad na trhy faktory jako politika jednotlivých centrálních bank,“ říká Eva Mahdalová, analytička společnosti Colosseum. Až do loňského roku měla navrch americká centrální banka (Fed), která svou uvolněnou měnovou politikou s třemi koly tištění peněz hnala americké akciové trhy vzhůru a úrok amerických vládních dluhopisů, které za vytištěné peníze nakupovala, naopak dolů. Stejným směrem putoval také kurz dolaru.

Nyní se situace obrací. „Ukončení kvantitativního uvolňování v USA a očekávání brzkého zvyšování úrokových sazeb způsobily posílení dolaru vůči většině ostatních měn,“ podotýká Jakub Skryja, portfolio manažer společnosti Verdi. Jen za první čtvrtletí posílil dolar vůči euru o 13 procent. To je nejvyšší kvartální růst od vzniku evropské měny v roce 1999. „Slabé euro je velkou výhrou pro Evropu, protože pomáhá vývozcům,“ chválí ECB Friedrich Strasser, partner rakouské privátní banky Gutmann.

Slabé euro pomáhá také přílivu investic do evropských akcií. Německé rostly v prvním kvartále o 22 procent, zatímco americké stály na místě.

</html>
<object type=„application/x-shockwave-flash“ data=„http://i.euroinvestor.com/swf/graph/graph100216.swf“ width=„400“ height=„300“><param name=„movie“ value=„http://i.euroinvestor.com/swf/graph/graph100216.swf“ /><param name=„allowscriptaccess“ value=„always“ /><param name=„allowFullScreen“ value=„true“ /><param name=„FlashVars“ value=„InstrumentId=25234273&ViewMode=Daily&DrawType=Mountain&Scale=Linear&Years=5&StartDate=20140325&Currency=USD&AutoadjustDay=false&AutoadjustIntraDay=false&News=true&Volume=true&Minimap=true&Peergroup=false&Toolbar=true&GridValue=false&GridTime=false&Slider=80&SetupUrl=http%3a%2f%2fwww.euroinvestor.com%2fgraph%2fstockcharts_dynamicsetup.aspx%3fversion%3d2%26config%3dinternationalsmall%26iid%3d_INSTRUMENTID_%26ytl%3d5%26loadnews%3d1%26language%3den&DayUrl=http%3a%2f%2fwww.euroinvestor.com%2fgraph%2fstockchartsdataday.aspx%3fiid%3d_INSTRUMENTID_%26ytl%3d_YEARS_&IntraDayUrl=http%3a%2f%2fwww.euroinvestor.com%2fgraph%2fstockchartsdataintraday.aspx%3fiid%3d_INSTRUMENTID_%26country%3dGB&CurrencyUrl=http%3a%2f%2fwww.euroinvestor.com%2fgraph%2fstockchartscurrency.aspx%3ffrom%3d_FROM_%26to%3d_TO_%26ytl%3d_YEARS_&IntroDot=246&IntroStock=EURUSD&IntroExchange=FXP&LayoutRoundCorners=true&LayoutBorderColor=0xCCCCCC&LayoutTopColor=0xF5F5F5&LayoutBottomColor=0xE0E0E0“ /></object>
</html>


Čtěte také:

Dolar klesl vůči euru kvůli slabým údajům z USA

Dolar už je za 26 korun, poprvé od roku 2004

Autor: Zdeněk Pečený

Komentáře

Čtěte také

Jestli Británie opustí EU, zvážíme připojení ke Španělsku, zní z Gibraltaru

Jestli Británie opustí EU, zvážíme připojení ke Španělsku, zní z Gibraltaru

Předseda gibraltarské vlády Fabian Picardo vzbudil rozruch svým sobotním prohlášení, že v případě vystoupení Británie z EU bude Gibraltar zvažovat své připojení ke Španělsku.… více

Komerční prezentace
Mobilní web