Volksbank tlačí na rychlý prodej dceřiné sítě bank

26.1.2011 7:27   |  

Rakouská skupina Österreichische Volksbanken (OEVB) chce co nejdříve dokončit prodej své dceřiné regionální sítě bank Volksbank International (VBI), kam patří i stejnojmenná česká banka. Radit při prodeji jí má rakouská poradenská firma Ithuba Capital za odměnu dva miliony eur. Pokud cena překročí 400 milionů eur, získá procento z ceny přesahující tuto hranici.

Volksbanken, čtvrtý největší poskytovatel úvěrů v Rakousku, uvedla, že její současnou prioritou je právě prodej 51procentního podílu ve VBI a Volksbank Leasing. Volskbanken k prodeji přistupuje proto, že musí splatit pomoc ve výši jedné miliardy eur, kterou v krizi přijala od státu. Cenu, za kterou by se VBI mohla prodat, rakouský tisk odhaduje na dvě miliardy eur.

„Nebude to jednoduchý prodej, většina evropských bank nechystá expanzi,“ komentoval transakci pro deník E15 jeden z investičních bankéřů. Britské, italské, řecké a španělské bankovní domy jsou podle něj ze hry, protože řeší vlastní problémy.

Zájem na expanzi by tak teoreticky mohli mít giganti Deutsche Bank a Crédit Agricole. „Volksbank ale skoro v žádné zemi nemá velký podíl na trhu, takže pro tyto hráče moc atraktivní není,“ dodal.

Rakouský a ruský tisk spekuloval o tom, že zájem by mohla mít ruská jednička Sberbank, která chystá expanzi do Evropy. Podle investičních bankéřů by Volksbank mohl chtít i některý z větších investičních fondů. Rakouský deník Kurier uvedl, že mateřská OEVB zvažuje i fúzi s jinou bankou – ze smlouvy s Ithubou prý vyplývá, že pokud poradce sežene zájemce, dostane odměnu tři miliony eur.

Autor: Tereza Zavadilová

Komentáře

Čtěte také

Bohumil Pečinka: Tajenka jménem Babiš

Bohumil Pečinka: Tajenka jménem Babiš

Zdálo by se, že po středečním hlasování o protikuřáckém zákonu se schyluje k velké krizi ve vládní koalici. Nic není vzdálenější realitě. Všechno bude, jak bylo. více

Komerční prezentace
Mobilní web