Volksbank v Česku zůstává. Banka se zaměří na firemní klientelu

28.4.2010 15:20   |  

aktualizováno Tuzemská Volksbank zůstává na českém trhu ve své stávající podobě. Deníku E15 to potvrdili zástupci banky s tím, že se finanční ústav hodlá zaměřit hlavně na firemní klientelu. Banka odmítá i jakékoli omezení služeb. „Ne, takové kroky nechystáme,“ odpověděl šéf marketingu banky Petr Žibřid. Nepotvrdily se tak předchozí spekulace, podle kterých tuzemská pobočka mohla směřovat k prodeji.

V následujícím období se Volksbank hodlá zaměřit na podnikové zákazníky z řad malých a středních firem. Jejich počet bance v posledních dvanácti měsících vzrostl o 35 procent, objem poskytnutých úvěrů ale zůstal meziročně na stejné úrovni z důvodu stagnující poptávky. Zájem o firemní půjčky chce banka podpořit novým typem investičního úvěru. „Ten podnikům přináší zajištění proti zvyšování úrokových sazeb, na jejichž příštích pohybech se analytici nemohou shodnout,“ uvedl šéf marketingu banky Petr Žibřid.

Aktuální strategie Volksbank také počítá se zaměřením na financování projektů s využitím obnovitelných zdrojů. V současné době se podílí na třicítce 26MW solárních elektráren, počítá ovšem i s podporou biomasy a vodní energie. Míra úvěrování těchto projektů by měla ve střednědobém horizontu vzrůst až pětkrát.

V rezidenčním segmentu Volksbank s velkou expanzí nepočítá. Nehodlá výrazně rozšířit nabídku produktů, stagnovat by měl i počet klientských center. Banka se ovšem přidala do boje o nejnižší akční sazby hypoték: v nabídce pro druhý kvartál dominuje roční úroková sazba 4,49 procenta při fixaci na tři roky a splatností do deseti let. Na zpracovatelský poplatek mohou zákazníci získat slevu padesát procent. V oblasti internetového bankovnictví Volksbank pracuje na elektronickém archivu, ve kterém zákazníci najdou veškeré druhy výpisů ve stejné podobě jako u tištěných potvrzení.

Na hospodářských výsledcích banky se v roce 2009 negativně projevily dopady útlumu ekonomiky. Čistý zisk finančnímu domu totiž klesl o 45,4 procenta na 185 milionů korun. Předseda představenstva Volksbank Johann Lurf je přesto s výsledkem spokojený. „Vzhledem k hospodářské situaci v Česku, klesajícím úrokovým sazbám a zvýšeným úvěrovým rizikům se jedná o velmi uspokojivý výsledek. Příčinou poklesu zisku je snížení úrokových výnosů (o 14,1 procenta – pozn. red.),“ prohlásil Lurf.

Bilanční suma Volksbank zůstala zhruba stejná (necelých 47,6 miliardy korun), stejně jako objem klientských úvěrů (asi 38 miliard). Kapitál banky se mírně zvýšil o necelá čtyři procenta na 5,5 miliardy korun. Čistý zisk z poplatků a provizí se snížil o 8,6 procenta na 350 milionů. V uplynulém roce Volksbank oslovila na patnáct tisíc nových klientů, přibližně dvanáct tisíc jich ale odešlo nebo přestalo využívat služby.

Změny ve vedení Volksbank

Z čela představenstva počínaje květnem odejde Johann Lurf, který byl pověřen vedením rumunské pobočky. Novým předsedou se stane Libor Holub, který v bance působí od roku 2005 jako finanční ředitel. Novým členem představenstva se stane Andreas Vögerl, který doposud vedl obchod. Nahrazuje tak Gernota Daumanna. Ten se stane šéfem tuzemské LBBW Bank.

Komentáře

Čtěte také

Tramvaje v pražské MHD změnily trasy, vznikly tři nové linky

Tramvaje v pražské MHD změnily trasy, vznikly tři nové linky

V rámci pražské MHD dnes začaly platit změny v provozu tramvají. V Praze změní trasu devět tramvajových linek, přibudou tři nové a 12 linek zůstane beze změny. Náklady na provoz… více

Mobilní web