Vrací se krize eurozóny? Potíže portugalské banky vyděsily trhy

Sága portugalské banky Espírito Santo dává důvod k zamyšlení všem optimistům věřícím, že krize eurozóny je za námi. Dny nejhorší panické krize se zatím sice nevrátily. Problémy portugalského bankovního domu, který nezvládá splácet své dluhy, ale ukazují centrálním bankéřům ve Frankfurtu, že věci se mohou zvrtnout velmi rychle.

Portugalská banka Espírito Santo
11.7.2014 15:19   |  

Potíže portugalské banky stačily k tomu, aby poslaly ceny dluhopisů nejzadluženějších evropských zemí dolů (a výnosy vzhůru). Po čtvrtečních propadech zaznamenávají v pátek evropské akciové trhy velmi mírný růst. Na vymazání čtvrtečních ztrát to ale zdaleka nestačí, což ukazuje, jak křehká je důvěra mezinárodních investorů v zotavení bankovního sektoru eurozóny.

„Případ Espírito Santo nám ukazuje, jak jedna banka v periferní zemi může mít systematický dopad na celou eurozónu, potažmo celou unii,“ řekl agentuře Bloomberg Jerome Forneris z marseillské Banque Martin Maurel. „Musí se najít řešení, a to rychle.“

Akcie banky Espírito Santo v posledních pěti letech

Espírito Santo je druhou největší portugalskou bankou, z finančních ústavů obchodovaných na tamní burze je vůbec největší. Trhu dominuje státem vlastněná Caixa Geral de Depositos. Espírito na celém bankovním trhu zemí eurozóny náleží jen 0,3 procenta z celkových bankovních aktiv. Přesto její problémy poslaly dolů akcie i dluhopisy po celé Evropě. Evropská centrální banka (ECB), která pracuje na konceptu bankovní unie a jednotného dohledu, má o čem přemýšlet.

Důvěra investorů v regulátory dostává na frak. „Následky toho, co se děje, jsou obrovské,“ řekl Bloombergu Inigo Lecubarri, který v londýnském fondu Abaco Financials spravuje 800 milionů dolarů. „Investoři se o bance dozvídají nové věci jen pár týdnů poté, co prošla prohlídkou regulátorů a upisovacích bank před tím, než mohla investorům nabídnout nové akcie. Tohle je velká rána pro regulatorní a dohledové orgány. Žene to rizikové přirážky evropských aktiv vzhůru,“ dodal.

Prudký pád akcií portugalské banky Espírito Santo vystrašil investory v celé Evropě

Přehnaná reakce?

Někteří analytici ale výroky o návratu krize mírní. „Takovéto interpretace jsou přehnané. Třeba výnos italského desetiletého vládního dluhopisu je stále pod třemi procenty, což je neporovnatelně níž, než například na konci roku 2011, kde se výnos italských desetiletých dluhopisů pohyboval okolo sedmi procent,“ uvedl analytik Raiffeisenbank Václav Franče.

Banka byla před krizí velmi aktivní a investovala po celém světě. Mělo například 3,7procentní podíl v dánské Saxo Bank, která působí i v Česku.


Čtěte také:

Buďte ve střehu, deprese se nevzdává

Portugalsko hlásí první přebytek běžného účtu po 20 letech

Evropské banky rozdají více úvěrů, růst v Asii naopak zpomalí

Autor: pez, bru

Komentáře

Čtěte také

Jak se Irák vloží do cenotvorby ropy v OPEC? Neví, ale chce být aktivní

Jak se Irák vloží do cenotvorby ropy v OPEC? Neví, ale chce být aktivní

Irák je odhodlán sehrát v rámci kartelu OPEC aktivní roli při podpoře cen ropy. Řekl to dnes irácký ministr ropného průmyslu Džabár Alí Luajbí. Neupřesnil však, zda je jeho země… více

Mobilní web