Vydělat lze, ale chce to odvahu, říkají finanční poradci

Centrální banky nyní drží úrokové sazby velmi nízko, aby pomohly ekonomikám zotavujícím se z krize. To je výhodné pro dlužníky, ale ne pro střadatele. Banky nabízejí vkladatelům jen velmi malé úroky, které většinou nepokryjí inflaci. Výjimkou jsou menší hráči, kteří shánějí nové klienty: úrok přes jedno procento na spořicím účtu má nyní Sberbank, Equa a Airbank.

Ilustrační foto
22.5.2014 6:29   |  

Kdo chce více, musí riskovat. Vyvážené portfolio obsahuje podle finančních poradců oslovených deníkem E15 bankovní vklady a konzervativní i riskantnější investice – většinou do podílových fondů. V horizontu pěti let se dá tak podle poradců dosáhnout třeba zhodnocení šest procent.

Základní podmínkou cesty k slušným úsporám je však dlouhodobost a pravidelnost. „Spousta lidí spoří ve velmi krátkém horizontu. Odkládat stranou na stáří nebo na studia dětí včas znamená mít k dispozici delší než desetiletý horizont. Pak už se dá investovat odvážněji. A na finančních trzích hraje čas ve prospěch klientů. Tomu Češi ale moc nerozumějí,“ říká Jan Šimek z Broker Consulting.


Čtěte také:

Finanční poradci: Vklady nenesou, stáhněte stát o peníze

Majetek v podílových fondech stoupl na 276 miliard korun

Hedgeové fondy nesou nejméně od krize

Autor: Tereza Zavadilová

Komentáře

Čtěte také

Nový „hlídací“ čip by měl ukončit spory o důvěryhodnosti hardwaru

Nový „hlídací“ čip by měl ukončit spory o důvěryhodnosti hardwaru

Důvěřovat danému zařízení, nebo ne? Otázka nad kvalitou zabezpečení soukromých či státních citlivých dat v počítačích, mobilech a síťových prvcích se v posledních letech netýká… více

Mobilní web