Vyjednávání: klíč k levnějšímu bydlení

18.8.2009 8:35   |  

Chcete využít vhodné doby a pořídit nemovitost výhodněji? Přinášíme vám tipy, jak v dnešní době získat nemovitost ještě levněji.V novinách dnes běžně čteme vyjádření realitních a developerských společností, že ceny nemovitostí stagnují nebo mírně klesají.

Pravdou ale je, že bonusy v podobě například kuchyňské linky zdarma už nezabírají a realitky musejí s cenami dolů. Jedná se ale podle nich o dočasný trend a oživení na realitním trhu prý můžeme očekávat už v druhé polovině roku.

Americký příklad

Úplně stejné novinové články jsem četl v amerických novinách před třemi lety, kdy jsem tam působil jako realitní makléř. I tam zpočátku developeři dávali k domům zájezdy do Karibiku zdarma. Jít s cenami dolů se jim moc nechtělo. Co přišlo pak, už všichni známe. Ceny v USA spadly celkem rychle až o 30 procent a později i více. A k prvním náznakům oživení dochází až nyní, zhruba po třech letech. Názorně je to vidět na vývoji Case Shiller Indexu, který zachycuje vývoj cen amerických nemovitostí od roku 2000 (viz graf).

Jistá podobnost

Možná si říkáte, že mezi českým a americkým realitním trhem existuje velký rozdíl. Úplně tomu tak není. Střední Evropa sice nepatří mezi hurikánové oblasti, přesto zde najdeme několik shodných rysů. I u nás se v atraktivních lokalitách stavěly v obrovské míře bytové domy, viladomy a satelitní městečka. V Americe to byla třeba oblast Floridy, u nás pak okolí Prahy či Brna. Navíc, v obou případech byl velký podíl nemovitostí nakupován za investičním či spekulačním účelem. A v neposlední řadě české developerské firmy (stejně jako americké) tají, jaké procento nemovitostí na daném projektu bylo nakoupeno za účelem bydlení a jaké za účelem spekulace. V horším případě to pak ani netuší.

Poučení pro české zákazníky

Co to znamená pro ty, kteří chtějí v ČR kupovat nemovitost? Ceny půjdou ještě níž, takže pokud zvažujete koupi nemovitosti, máte při vyjednávání ceny silnější pozici.

Tipy, jak koupit nemovitost levněji

1. Bonusy nebrat. Nabízí vám developer k nemovitosti zájezd zdarma? Řekněte, že vás bonusy nezajímají a že chcete raději slevu z ceny nemovitosti. Developeři jsou v těžké situaci, nemovitosti potřebují prodat, takže k tomu nakonec přistoupí.

2. Buďte při vyjednávání trpěliví. Neslevujte ze své nabídky a nechte čas, ať hraje ve váš prospěch. Prodávající nakonec na vaši nabídku přistoupí. V průběhu jednoho měsíce je tak možné snížit původní cenu až o 30 procent, což například u nemovitosti za tři miliony korun znamená 600 tisíc korun. A to za to vyčkávání stojí. Na rovinu prodávajícímu řekněte, že podle aktuálního vývoje je zřejmé, že ceny nemovitostí půjdou ještě níž a že vaše cena odpovídá tomu, za kolik jste ochotni toto riziko dalšího budoucího poklesu cen nemovitostí podstoupit. Odmítá vaši nabídku 2,5 milionu za nemovitost, za kterou on požaduje tři miliony? Dobře, řekněte mu, že máte i jiné nabídky a vaše cena platí do konce měsíce. Pokud si to rozmyslí, ať se vám ozve.

3. Pozor na emoce. Nezamilujte se do jedné nemovitosti, mějte jich vybraných několik. Pokud vás pak prodejce odmítne, nevadí, máte ještě dalších devět zajímavých nabídek.

4. Buďte připraveni. Mějte připravenou zálohu v podobě hotovosti. Na tu v současné době každý slyší. Tomu, kdo chce tři miliony korun nabídněte 2,5 milionu s tím, že v případě dohody jste schopni složit do týdne depozit 500 tisíc korun. Mějte předjednanou hypotéku u bankéře, kterého může prodávající kontaktovat.

Autor je realitní konzultant společnosti Fichtner

Autor: Danny Hochmann

Komentáře

Čtěte také

Holešovické nákupní centrum Lordshipu bude nižší, s parkovištěm pro místní

Holešovické nákupní centrum Lordshipu bude nižší, s parkovištěm pro místní

Radnice Prahy 7 se domluvila s firmou Lordship na podobě nákupního centra Holešovický trojúhelník na pozemku mezi ulicemi Veletržní, Strojnická a U Studánky. Potvrdili to starosta… více

Mobilní web