Výměna řeckých dluhopisů je "úvěrová událost"

Okolnosti výměny řeckých dluhopisů zakládají "úvěrovou událost", která umožňuje nárokovat proplacení pojistek CDS proti jejich nesplacení. Sdělilo to včera večer podle agentury AP Mezinárodní sdružení pro swapy a deriváty (ISDA).

 Řecko
10.3.2012 11:30   |  

Výměnou dluhopisů se sníží dluh Řecka u soukromých věřitelů, kteří na nominální hodnotě nových obligací ztratí 53,5 procenta a celkově přijdou až o 74 procent investic.

ISDA uvedla, že její výbor „se jednomyslně usnesl, že u Řecké republiky nastala 'událost úvěrové restrukturalizace'“. Rozhodl tak proto, že Atény uplatní legislativní doložku, která umožní vnutit výměnu dluhopisů i těm věřitelům, kteří své dluhopisy do výměnné transakce nepřihlásili.


Více čtěte: Řecké dluhopisy vymění 85,8 procent věřitelů


Znamená to, že vlastníci pojistek CDS budou moci uplatnit nároky na náhradu ztrát. Objevily se obavy, že předložení takových nároků by mohlo vést ke kaskádě ztrát u velkých bank a pojišťoven. ISDA však odhaduje, že celková výplata CDS zůstane na relativně mírné úrovni do 3,2 miliardy dolarů (60 miliard korun).

Skutečná suma však bude zřejmě nižší, protože věřitelé v rámci výměny neztrácejí celou hodnotu investic. O přesné sumě rozhodnou aukce, které začne ISDA pořádat 19. března.

Řecká vláda včera oznámila, že k výměně se přihlásilo 85,8 procenta majitelů dluhopisů, které se řídí řeckým právem. Po využití legislativní doložky, která přinutí k výměně i zbylé investory, by se měla účast vyšplhat na 95,7 procenta.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Ropa je nejlevnější za poslední tři měsíce

Ropa je nejlevnější za poslední tři měsíce aktualizováno

Světové ceny ropy dnes výrazně klesly, americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) se tak dostala na tříměsíční minimum pod 43 dolarů za barel. Ceny tlačí dolů obavy… více

Mobilní web