Výměna řeckých dluhopisů je "úvěrová událost" | E15.cz

Výměna řeckých dluhopisů je "úvěrová událost"

Výměna řeckých dluhopisů je "úvěrová událost"
10. března 2012 • 11:30
Okolnosti výměny řeckých dluhopisů zakládají "úvěrovou událost", která umožňuje nárokovat proplacení pojistek CDS proti jejich nesplacení. Sdělilo to včera večer podle agentury AP Mezinárodní sdružení pro swapy a deriváty (ISDA).

Výměnou dluhopisů se sníží dluh Řecka u soukromých věřitelů, kteří na nominální hodnotě nových obligací ztratí 53,5 procenta a celkově přijdou až o 74 procent investic.

ISDA uvedla, že její výbor „se jednomyslně usnesl, že u Řecké republiky nastala 'událost úvěrové restrukturalizace'“. Rozhodl tak proto, že Atény uplatní legislativní doložku, která umožní vnutit výměnu dluhopisů i těm věřitelům, kteří své dluhopisy do výměnné transakce nepřihlásili.

Znamená to, že vlastníci pojistek CDS budou moci uplatnit nároky na náhradu ztrát. Objevily se obavy, že předložení takových nároků by mohlo vést ke kaskádě ztrát u velkých bank a pojišťoven. ISDA však odhaduje, že celková výplata CDS zůstane na relativně mírné úrovni do 3,2 miliardy dolarů (60 miliard korun).

Skutečná suma však bude zřejmě nižší, protože věřitelé v rámci výměny neztrácejí celou hodnotu investic. O přesné sumě rozhodnou aukce, které začne ISDA pořádat 19. března.

Řecká vláda včera oznámila, že k výměně se přihlásilo 85,8 procenta majitelů dluhopisů, které se řídí řeckým právem. Po využití legislativní doložky, která přinutí k výměně i zbylé investory, by se měla účast vyšplhat na 95,7 procenta.

Autor: ČTK
 

businessinfo.cz

  • V digitálním věku skladují firmy většinu dokumentů stále na papíře. A dělá jim to potíže
  • Pro oznamovatele korupce nejsou potřeba nová pravidla, tvrdí podnikatelé
  • Startup Investiční aukce otevřel faktoring i malým a středním firmám
  • Stát shromažďuje příliš mnoho dat, hrozí zneužití, varují poplatníci před kontrolním hlášením