Fotbaloví giganti vydělávají čím dál více

10.2.2011 14:30   |  

Celkové výnosy dvaceti největších fotbalových klubů v loňské sezoně činily 4,3 miliardy eur, což je o osm procent více než předchozí sezonu a je to vůbec poprvé, kdy se výnosy dostaly přes čtyřmiliardovou hranici. Dnes o tom informuje společnost Deloitte, která vychází z údajů tzv. Fotbalové finanční ligy.

„Nárůst výnosů, kterého v sezóně 2009/10 dosáhly s výjimkou tří všechny kluby z nejvyšší dvacítky, poukazuje na pokračující odolnost nejlepších fotbalových klubů i v době sílícího vlivu ekonomické recese,“ uvedl Dan Jones, partner obchodní skupiny pro sport společnosti Deloitte a dodává: „Přední kluby dokázaly, že mají díky existenci početné a loajální skupiny fanoušků, schopnosti přilákat televizní diváky a stálé atraktivitě pro firemní partnery dobrou pozici, aby se vyrovnaly s náročnou ekonomickou situací.“

Nejvyšších výnosů dosáhl už pošesté v řadě španělský Real Madrid a chybí mu že jed dva roky k tomu, aby vyrovnal anglický Manchester United, který se v čele udržel osm let - od sezóny 1996/97 (první vydání žebříčku výnosů fotbalových klubů) do sezóny 2003/04. Tentokrát anglickému velkoklubu patří třetí pozice. Druhá příčka žebříčku zůstala proti předešlému roku také beze změny, drží se na ní španělská FC Barcelona.

„I přesto, že sportovní výsledky byly na vysoké poměry klubu relativně skromné, zaznamenal Real Madrid v sezóně 2009/10 o 41 milionů eur vyšší výnosy než Barcelona. Výnosy Barcy by však v dalším vydání Finanční ligy měly přesáhnout 400 milionů eur, čímž by se vedle Realu stala teprve druhým takovým sportovním klubem v historii. Klub nyní zahájil první ročník víceleté placené sponzorské spolupráce (sponzor bude mít své logo na fotbalových dresech), která mu po dobu trvání smlouvy zajistí garantované minimum 165 milionů eur. To představuje nový světový rekord. Očekáváme, že v následujících několika letech budou o první místo bojovat dva španělské superkluby,“ dodal Jones.

Zatímco Španělsko obsadilo dvě nejvyšší pozice v žebříčku výnosů fotbalových klubů, Anglie má se svými sedmi kluby v lize největší zastoupení. Manchester United, Arsenal a Chelsea si zachovaly loňské pozice, tj. třetí, páté a šesté místo v lize. Liverpool se posunul o jednu příčku dolů a skončil na osmém místě.

Největším „skokanem“ v žebříčku klub Manchester City, který se z původního 20. místa posunul o devět příček na 11. místo.

Všech dvacet letošních nejlepších klubů představuje zástupce „velké pětky“ evropských lig, Anglii zastupuje sedm klubů, Německo a Itálii čtyři, Španělsko tři a Francii dva kluby.

Údaje o výnosech vycházejí z finančních závěrek klubů nebo z jiných přímých zdrojů za sezonu 2009/10.

Výnosy za sezónu 2009/10

Zdroj: Fotbalová finanční liga 2011 společnosti Deloitte

Autor: sal

Komentáře

Čtěte také

Medikamenty jsou příliš levné, některé kvůli tomu mizí z trhu

Medikamenty jsou příliš levné, některé kvůli tomu mizí z trhu

Řadu let se v Česku daří držet veřejné náklady na léky na uzdě. Nejdříve díky systému úředního stanovování cen a úhrad podle těch nejnižších v Evropě, pak díky dohodám Všeobecné… více

Mobilní web