Výnosy dluhopisů periferie rostou

25.3.2011 9:04   |  

Rezignace portugalského premiéra Josého Sócratese táhla výnosy zadlužených evropských zemí nahoru, přičemž nejhůře si vedly právě portugalské bondy. Nervozita trhů roste přímo úměrně s pravděpodobností nutné finanční pomoci Portugalsku.

Podle lisabonských traderů se výnosy portugalských obligací se splatností dvou, tří a pěti let dostaly nejvýše od zavedení eura v roce 1999. Španělské dluhopisy táhlo dolů snížení ratingu 30 tamních finančních domů agenturou Moody’s. V Bruselu dnes pokračuje summit představitelů zemí Evropské unie, kteří se snaží nalézt řešení dluhových problémů eurozóny, které dohnaly Řecko a Irsko pod záchranný deštník Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu. Výnosy irských dluhopisů rostly po zprávách, že obchodníci s dluhopisy budou muset složit vyšší depozit, aby s irskými bondy mohli vůbec obchodovat.

„Sócratesova demise je dalším hřebíkem do rakve, pokud jde o záchranný balíček,“ řekl agentuře Bloomberg analytik londýnské Commerzbank David Schnautz. „V souvislosti s Řeckem, Irskem a Portugalskem si nemyslím, že politici mohou říct, že eventualita bankrotu je vyloučená,“ dodal Schnautz.
Politická krize poslala nahoru také pojištění portugalského dluhu formou kontraktů CDS, které se dostaly na dvouměsíční maxima 552 bazických bodů (zajištění milionového dluhu stojí 55,2 tisíce).

Výnosy dvouletých bondů se včera obchodovaly nebezpečně blízko výnosu sedmi procent, výnosy desetiletých dluhopisů byly okolo 7,6 procenta. Ještě hůře si stojí irské dluhopisy. Irské dvouleté dluhopisy se obchodovaly až s výnosem 10,02 procenta, desetileté byly přitom za deset procent.

Autor: Zdeněk Pečený

Komentáře

Čtěte také

Zeman: Česko by mělo navrhnout zrušení sankcí EU vůči Rusku

Zeman: Česko by mělo navrhnout zrušení sankcí EU vůči Rusku

Česká republika by se měla připojit k zemím, které navrhují zrušit sankce Evropské unie proti Rusku, řekl dnes prezident Miloš Zeman při zahájení výstavy Země živitelka v Českých… více

Mobilní web