Výnosy dražeb jsou na dně

Licitátoři bouchají kladívky jako o život, radost jim to ale nepřináší. Počet veřejných dražeb roste, ale hodnota draženého majetku i výnosy jsou na historickém dně. Navíc se mezi oběma čísly opět rozvírají nůžky. Vyplývá to ze statistik serveru Centralniadresa.cz.

 Ilustrační foto
1.10.2013 6:40   |  

„Zatímco dříve se během roku uskutečnilo více dražeb v řádu set milionů korun, nyní se taková dražba objeví maximálně jedna za rok,“ řekl deníku E15 šéf dozorčí rady dražební společnosti Prokonzulta Josef Machů. Jen výjimečně se nyní draží celé komplexy nemovitostí, třeba průmyslové areály.

Mezi takové velké akce patřila loni dražba obchodního centra Olomouc City nebo v roce 2010 průmyslový areál v Brandýsu nad Labem. Obě tyto dražby, které organizovala společnost Naxos, překročily hranici 300 milionů korun.

Výnosy z dražeb činily od července do konce září asi půl miliardy korun, což je 38 procent z celkové hodnoty draženého majetku. Horší byl tento poměr jen v krizových letech 2009 a 2010. Naopak v roce 2006 tvořily dražební výnosy 63 procent hodnoty dražených objektů. „Investoři více šetří, což souvisí s celkovou ekonomickou situací,“ uvedl Machů z Prokonzulty.

Ředitel dražební firmy Naxos Miroslav Hájek soudí, že do konce roku se může vše změnit. „Tyto hodnoty mohou byt ovlivněny jednou významnou dražbou,“ sdělil manažer. Samotný Naxos podle něho ještě letos připravuje dražby za stovky milionů korun.

Ze statistik za třetí čtvrtletí vyplynula také meziroční stagnace nedobrovolných dražeb, jež v minulých letech stále rostly. Tento typ dražeb se týká hlavně majetku dlužníků, kteří nezvládají splácet půjčky.

Dražebníci však soudí, že současná stagnace nedobrovolného dražení je pouze přechodná. „Nedomnívám se, že se růst počtu nedobrovolných dražeb natrvalo zastavil, myslím, že jich časem znovu začne přibývat,“ poznamenal představitel Prokonzulty.

Nedobrovolně se většinou draží jen menší nemovitosti, například rodinné domy nebo byty. Pro dražebníky tedy z hlediska výnosů žádným ternem nejsou. Klesající tržby tak pravděpodobně povedou k pročištění trhu.

„V nejbližších dvou letech skutečně očekáváme jistou konsolidaci trhu, která bude souviset především se schopností dražebních společností poskytnout svým klientům kompletní a často nadstandardní služby v rámci celorepublikového území, včetně například kompletního právního poradenství,“ uzavřel šéf Naxosu Hájek.


Čtěte také:

Nedobrovolných dražeb stále přibývá

Ministerstvo radí obcím používat on-line dražby

Autor: Daniel Novák

Komentáře

Čtěte také

Slovenský kotel nesplňuje podmínky dotační podmínky, tvrdí čeští výrobci

Slovenský kotel nesplňuje podmínky dotační podmínky, tvrdí čeští výrobci

Čeští výrobci domácích kotlů si stěžují, že v rámci dotací na pořízení nových kotlů si domácnosti mohou pořídit kotle, které nesplňují předepsané emisní parametry. Podezřelý je… více

Komerční prezentace
Mobilní web