Vyplatí se živnostníkům nemocenské pojištění?

18.10.2010 10:04   |  

I když si budou osoby samostatně výdělečně činné příští rok platit dobrovolné nemocenské pojištění, tak budou mít nárok na nemocenské dávky až od 22. dne pracovní neschopnosti. V letošním roce jsou OSVČ bez nemocenské dva týdny. Vyplatí se tedy živnostníkům platit dobrovolné nemocenské pojištění?

Počet občanů provozujících samostatně výdělečnou činnost v České republice každoročně stoupá. V roce 2006 evidovala Česká správa sociálního zabezpečení 907 tisíc osob samostatně výdělečně činných, v polovině letošního roku již 978 tisíc. Počet OSVČ platítících si dobrovolné nemocenské pojištění však klesá.

V roce 2006 si platilo dobrovolné nemocenské pojištění 233 tisíc živnostníků, to je 26 procent. V polovině letošního roku 144 tisíc OSVČ, tedy 15 procent. Vzhledem k chystaným změnám v oblasti nemocenského pojištění bude tento trend pravděpodobně pokračovat.

Až od 22. dne

V současné době vyplácejí zaměstnavatelé nemocným zaměstnancům v prvních 14 dnech pracovní nemoci náhradu mzdy, přesněji od čtvrtého dne nemoci. Nemocenské dávky jsou tedy nemocným zaměstnancům vypláceny až od 15. dne nemoci. Obdobná je legislativní úprava i pro OSVČ. Nárok na nemocenské dávky mají až od 15. dne nemoci, musejí si však platit dobrovolné nemocenské pojištění. Během prvních 14 dní nemoci nemají OSVČ nárok na žádné peněžní plnění. Právě proto si většina OSVČ dobrovolné nemocenské pojištění neplatí, delší nemoc než dva týdny si drobní živnostníci nemohou dovolit, finanční ztráta by byla příliš velká. Pokud to jenom trochu jde, tak pracují, i když jsou ještě nemocní.

Pro rok 2011 vláda plánuje zvýšení proplácení náhrady mzdy zaměstnavatelem ze dvou týdnů na tři. Proto i OSVČ budou mít nárok na nemocenské dávky až od 22. dne nemoci. Platit si dobrovolné nemocenské pojištění bude pro mnoho OSVČ ještě méně výhodné.

Důchodové pojištění a dobrovolné nemocenské pojištění jsou pro OSVČ dvě rozdílné platby. Výše dobrovolného nemocenského pojištění není závislá na dosaženém příjmu v předcházejícím roce. OSVČ si může klidně platit vyšší dobrovolné nemocenské pojištění. Stejně jako důchodové pojištění je dobrovolné nemocenské pojištění splatné do 20. dne následujícího měsíce na účet místně příslušné OSSZ. Každá OSVČ si sama stanoví měsíční základ, z něhož nemocenské pojištění činí 1,4 procenta. Minimální měsíční základ však musí být v roce 2010 nejméně čtyři tisíce korun, takže minimální měsíční platba dobrovolného nemocenského pojištění je 56 korun.

Záloha na mateřskou

Přestože budou příští rok podmínky pro nemocenské pojištění přísnější než v letošním roce, bude nadále pro některé OSVČ velmi výhodné a důležité si dobrovolné nemocenské pojištění platit. Jde zejména o podnikatelky uvažující o dítěti. Pokud si podnikatelka neplatí dobrovolné nemocenské pojištění, tak nebude mít nárok na mateřskou a ihned po narození dítěte bude dostávat rodičovský příspěvek, který může být výrazně nižší.

Platit nemocenskou v minimální výši se však podnikatelkám, které uvažují o dítěti, nevyplatí. Mateřská by jim vyšla nižší než rodičovský příspěvek. Pro přiznání mateřské je zapotřebí, aby si maminka OSVČ řádně platila dobrovolné nemocenské pojištění a splnila tyto zákonné podmínky: Samostatně výdělečně činná matka musí být účastna na nemocenském pojištění v posledních dvou letech před dnem nástupu na mateřskou alespoň po dobu 270 kalendářních dní. Dále musí být účastna jako osoba samostatně výdělečně činná na dobrovolném nemocenském pojištění alespoň 180 dní v období jednoho roku před porodem.

Finexpert.cz

Autor: Petr Gola

Komentáře

Čtěte také

Schäuble si opět vzal na paškál nízké úrokové sazby v eurozóně

Schäuble si opět vzal na paškál nízké úrokové sazby v eurozóně

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble opět podrobil kritice nízké úrokové sazby Evropské centrální banky (ECB). V rozhovoru s německým listem Frankfurter Allgemeine… více

Mobilní web