Výprodeje dluhopisů pokračují, hrozba runů na banky roste | E15.cz

Výprodeje dluhopisů pokračují, hrozba runů na banky roste

Výprodeje dluhopisů pokračují, hrozba runů na banky roste
euro, ilustrační foto
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

Zdeněk Pečený

Rostoucí pozornost politiků a investorů se poslední dobou soustředí na možné runy na banky napříč eurozónou, ale něco neméně závažného se momentálně děje na dluhopisových trzích, investoři vyprodávají obligace Itálie a Španělska.

Zahraniční investoři poslední rok houfně opouštějí vládní i korporátní italské a španělské dluhopisové trhy a zatím nic nenaznačuje, že by výprodej zpomaloval. Existují obavy, že pokud tento proces potrvá i nadále čeká tyto ekonomiky osud Řecka, Irska a Portugalska.

Všeobecný run na banky napříč zeměmi eurozóny by byl zajisté katastrofální pro celou Evropu, zatím tomu ale nic nenasvědčuje až na Řecko a izolované případy ve Španělsku. Vklady u španělských bank poklesly jen nepatrně a objem prostředků uložených u italských bank v posledních měsících dokonce vzrostl.

Také čtěte

Investoři vykoupili německé dluhopisy s nulovým úrokem

Dluhopisy Španělska a Itálie míří opět ke kritické hranici

Velká část zahraničních výprodejů se odehrála díky levným tříletým půjčkám Evropské centrální banky, jejichž adresáty byly ve velké španělské a italské banky. Tyto banky využily levné peníze k nákupu domácích obligací a toho zase využily zahraniční investoři, kteří se jich chtěli zbavit a ochotně je bankám prodávali. Podle Kinga není to nejhorší za námi. „Očekáváme odliv dalších 200 miliard jak ze Španělska, tak Itálie, pokud nedojde k zásadnímu obratu,“ uvedl King pro agenturu Bloomberg.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!