Výsledky Banco Santander poznamenal propad realitního trhu

3.2.2011 13:03   |  

Čistý profit největší banky eurozóny (podle tržní kapitalizace) spadl v loňském roce o 8,5 procenta na 8,18 miliardy eur, ve srovnání s 8,94 miliardy o rok dříve.

Santanderu se nepodařilo dosáhnout svého cíle s udržet roční zisk. Z velké časti kvůli nespláceným hypotékám na problémy zužovaném španělském realitním trhu, které více než zastínily zlepšující se situaci na britském a latinskoamerickém trhu. Banka uvedla, že propad zisk by byl pouhých 3,2 procenta, pokud by španělská centrální banka nezavedla přísnější regulaci týkající se provizí při realitních obchodech. Čisté tržby rostly meziročně o 11,1 procenta na 29,22 miliardy eur.

Santander, stejně jako jeho španělský rival BBVA, těžil z dřívější diverzifikace aktiv za hranice Španělska.
Latinská Amerika se na celkovém zisku skupiny podílela 43 procenty, Brazílie sama o sobě pak čtvrtinou, kontinentální Evropa 35 procenty a Španělsko pouhými 15 procenty.

V reakci na zvyšující se požadavky regulátorů na kapitálovou přiměřenost bank, plánuje Santander v letošním roce navýšit jádrový kapitál Tier 1 na devět procent, oproti prosincovým 8,8 procenta.
„Dosáhli jsme výsledků, které nás opět posadily do klubu předních světových bank. Byl to úspěšný rok,“ okomentoval výsledky předseda představenstva Emilio Botín.

Autor: Zdeněk Pečený

Komentáře

Čtěte také

Italové dopadli druhého nejhledanějšího člena mafie

Italové dopadli druhého nejhledanějšího člena mafie

Italská policie dnes zatkla druhého nejhledanějšího člena mafie Ernesta Fazzalariho, který se 20 let skrýval. Nyní šestačtyřicetiletý Fazzalari byl významným členem kalábrijské… více

Komerční prezentace
Mobilní web