Výsledky Banco Santander poznamenal propad realitního trhu

3.2.2011 13:03   |  

Čistý profit největší banky eurozóny (podle tržní kapitalizace) spadl v loňském roce o 8,5 procenta na 8,18 miliardy eur, ve srovnání s 8,94 miliardy o rok dříve.

Santanderu se nepodařilo dosáhnout svého cíle s udržet roční zisk. Z velké časti kvůli nespláceným hypotékám na problémy zužovaném španělském realitním trhu, které více než zastínily zlepšující se situaci na britském a latinskoamerickém trhu. Banka uvedla, že propad zisk by byl pouhých 3,2 procenta, pokud by španělská centrální banka nezavedla přísnější regulaci týkající se provizí při realitních obchodech. Čisté tržby rostly meziročně o 11,1 procenta na 29,22 miliardy eur.

Santander, stejně jako jeho španělský rival BBVA, těžil z dřívější diverzifikace aktiv za hranice Španělska.
Latinská Amerika se na celkovém zisku skupiny podílela 43 procenty, Brazílie sama o sobě pak čtvrtinou, kontinentální Evropa 35 procenty a Španělsko pouhými 15 procenty.

V reakci na zvyšující se požadavky regulátorů na kapitálovou přiměřenost bank, plánuje Santander v letošním roce navýšit jádrový kapitál Tier 1 na devět procent, oproti prosincovým 8,8 procenta.
„Dosáhli jsme výsledků, které nás opět posadily do klubu předních světových bank. Byl to úspěšný rok,“ okomentoval výsledky předseda představenstva Emilio Botín.

Autor: Zdeněk Pečený

Komentáře

Čtěte také

Šašek provokuje: Přidat učitelům? Jistě, ale také přidat práci

Šašek provokuje: Přidat učitelům? Jistě, ale také přidat práci

Vláda včera schválila zvýšení platů učitelům, čímž splnila to, oč se snaží nejvíce – nahnat si před nadcházejícími volbami preference. K tomu jí můžeme všichni pogratulovat stejně… více

Mobilní web