Výsledky Citigroup zaostaly za očekáváními, akcie klesají

18.1.2011 14:42   |  

Třetí největší americká banka, Citigroup, oznámila horší hospodářské výsledky za 4. čtvrtletí 2010, než s jakými počítaya tržní očekávání. Čistý zisk peněžního domu činil 1,31 miliardy dolarů, což je sice výrazně lepší výsledek než loňská ztráta za stejné období na úrovni 7,58 miliardy dolarů, ale stále pod očekáváním analytiků.

Agentura Bloomberg si všimla, že tržní konsensus byl nastaven na čistý zisk ve výši sedm centů na akcii, zatímco ohlášený výsledek dává pouze čtyři centy na akcii. Jak dodává server Patria.cz po oznámení výsledků hospodaření následoval v předobchodní fázi americké burzy pokles akcií Citigroup nejdříve o necelá dvě procenta, ale dvacet minut po zveřejnění výsledků už byly ztráty více než 4,5 procenta a cena pod 4,9 dolarů za kus.

Výnosy Citigroup za poslední tři měsíce loňského roku byly oznámeny na úrovni 18,37 miliardy dolarů, ale toto číslo v sobě obsahuje účetní ztrátu z přecenění úvěrového portfolia, proto nedovoluje srovnání s konsensem trhu na úrovni 20,36 miliardy dolarů. Po očištění o 1,1miliardovou ztrátu dosáhly výnosy 19,5 miliardy dolarů, což je stále mezikvartální pokles o 6 procent.

I tak ale výsledek hospodaření představuje podle Bloombergu první ziskový rok pro generálního ředitele Vikrama Pandita, který peněžní dům převzal v prosinci 2007. „Zaslouží si poplácání po zádech,“ citovala agentura Bloomberg Williama Fitzpatricka, portfolio manažera Optique Capital Management LLC, která vlastní akcie Citigroup.

Analýza Bloombergu navíc naznačuje, že pět největších bank na Wall Streetu může mít za rok 2010 svůj druhý nejlepší rok v historii pro divize investičního bankovnictví a příjmů z obchodování s cennými papíry. Jenže v případě Citigroup investiční divize, kterou vede bývalý šéf této divize Morgan Stanley John Havens, činil zisk z obchodování za poslední čtvrtletí loňského roku 236 milionů dolarů, ve srovnání s 328 miliony dolarů v roce 2009.

Investiční operace divize, které zahrnují poradenství společnostem v oblasti fúzí a akvizic a další služby, vykázaly tržby ve výši 1,17 miliard dolarů za čtvrtletí ve srovnání s 1,46 miliardami dolarů v předloňském roce.

Autor: Pavel Daniel

Komentáře

Čtěte také

Juncker: Turecko se v dohledné době nemůže stát členem EU

Juncker: Turecko se v dohledné době nemůže stát členem EU

Turecko není v situaci, kdy by se mohlo stát v dohledné době členským státem Evropské unie. Ve francouzské televizi to řekl šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker. Veškerá… více

Mobilní web