Výsledky většiny bank trhy překvapily, zahraničním matkám pomohly české dcery

6.8.2010 7:59   |  

Hospodářské výsledky bank za první pololetí povětšinou překonaly očekávání analytiků a trhů. Za pozitivními výsledky peněžních domů HSBC a BNP Paribas, které zveřejnily svá čísla v pondělí, stál především pokles množství špatných úvěrů.

HSBC, objemem vkladů největší evropská banka, vykázala za první pololetí čistý zisk ve výši téměř 5,5 miliardy eur, což je dvakrát více než před rokem. Zisková byla na všech trzích – s výjimkou Spojených států.

Société Générale i KB překvapily

Největší francouzská banka BNP Paribas zvýšila v prvním pololetí meziročně zisk na 4,4 miliardy eur ze 3,2 miliardy ve stejném období roku 2009. Snížení objemu špatných úvěrů způsobilo také růst zisku skupiny Société Générale, druhé největší francouzské banky – a to ze 31 milionů, ohlášených za první pololetí loňského roku, kdy banka utrpěla rekordní odpisy nesplácených úvěrů, na aktuálních 2,14 miliardy eur.

Banka tak zatím naplňuje svou „pětiletku“, kterou představila v polovině června a podle níž chce loňský zisk 700 milionů eur letos zvýšit na tři miliardy eur. V roce 2012 už počítá se ziskem šesti miliard eur.

Její česká dcera – Komerční banka – také předčila očekávání analytiků, když její zisk meziročně vzrostl o 12,5 procenta na 6,5 miliardy korun. Akcie Komerční banky reagovaly na příznivé zprávy téměř desetiprocentním růstem. Société Générale plánuje letošní ztrátu z nesplácených úvěrů na 700 milionů až jednu miliardu eur.

Santander lehce ztratila

Ne všem bankám zisky rostly. Výsledky největší bankovní skupiny eurozóny, co se tržní hodnoty týče, španělské Banco Santander, která ukázala karty už v minulém týdnu, zůstaly lehce pod očekáváním, když banka vykázala zisk 4,45 miliardy eur. To je o 69 milionů eur méně než před rokem. Španělská banka letos musela vyčlenit 4,9 miliardy eur na špatné úvěry, to je v meziročním srovnání o šest procent více. Banco Santander se potýká s výrazným propadem byznysu ve své domovině, kde prasklá realitní bublina a hospodářská krize tvrdě dopadla na domácnosti i podnikatele.

Naopak dobře se daří britské dceři Santander UK, jež nedávno oznámila akvizici 318 poboček Royal Bank of Scotland. Latinskoamerický byznys skupiny tvoří v současné době 37 procent celkových příjmů. Peněžní dům si slibuje, že na konci příštího roku to bude již 45 procent.

Zklamala UniCredit

Za očekáváním zůstala italská UniCredit, když vykázala zisk 831 milionů eur. O rok dříve to bylo 937 milionů eur. Její česká dcera UniCredit Bank ohlásila- za prvních šest měsíců letošního roku zisk 1,5 miliardy korun, o 23 procent více než loňských 1,2 miliardy korun.

Mateřskou UniCredit ale stále tíží silné angažmá v problémových zemích regionu střední a východní Evropy. Do této oblasti investovaly v minulosti masivně další dvě banky, které mají své zastoupení v Česku – rakouská Erste a belgická skupina KBC. Obě společnosti se nyní potýkají s problémy na trzích v problémových zemích, převážně v Maďarsku či Rumunsku. A oběma bankám k ziskům výrazně pomáhají jejich české akvizice – Česká spořitelna, respektive ČSOB, z nichž vydatně čerpají většinu zisků.

Erste stáhly dolů opravné položky

Erste Bank se příjmy propadly na 472 milionů eur, v první polovině loňského roku to bylo 492 milionů eur. Akcie banky se v den oznámení výsledků propadly více než o pět procent. Česká spořitelna do zisku skupiny přispěla zdaleka nejvíce, a to částkou 5,88 miliardy korun, což představuje pokles o 6,8 procenta oproti loňsku. Zisk spořitelny představuje téměř polovinu celého zisku skupiny Erste. Za zklamáním z výsledku rakouské banky stálo nutné navýšení opravných položek na nesplácené úvěry.

KBC znovu v černých číslech

Banka vytvořila v pololetí zisk 591 miliard eur, o rok dříve vykázala ztrátu 3,3 miliardy eur. Při meziročním srovnání druhých čtvrtletí to představuje pokles zisku z 302 na 149 milionů eur, tedy více než o polovinu. Trhy ovšem čekaly výsledek ještě horší, akcie KBC tak na výsledky odpověděly růstem. Na rozdíl od Erste nemusela poprvé více něž za dva roky navyšovat opravné položky.

KBC, kterou musela v krizi zachraňovat belgická vláda, se snaží své finanční problémy řešit prodejem aktiv. Odprodala několik investičních společností, například začátkem června britskou KBC Asset Management UK. Delší dobu se také hovoří o primárním úpisu minoritního podílu akcií ČSOB, která je nejziskovějším aktivem KBC a jak se v Belgii traduje jediným zdařilým obchodem KBC ve střední a východní Evropě, na parketu pražské burzy. Banka však stále čeká na zlepšení situace na kapitálových trzích. „Stále čekáme na nejvhodnější načasování našeho IPO,“ uvedl šéf KBC Jan Vanhevel.

Autor: Zdeněk Pečený

Komentáře

Čtěte také

Nizozemská vláda chce zrušit fosilní auta, mají je nahradit elektromobily

Nizozemská vláda chce zrušit fosilní auta, mají je nahradit elektromobily

Jen 15 procent všech prodaných automobilů v Nizozemsku budou v roce 2025 tvořit elektromobily. Návrh na omezení fosilních aut tak podle ministra ekonomiky nedává smysl. více

Mobilní web