Vývoj HDP překvapil centrální banku. Byla skeptičtější

Údaje o vývoji ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí jsou pro ČNB příjemným překvapením a vyznívají velmi optimisticky.Uvedl to člen bankovní rady Lubomír Lízal. Zároveň ale dodal, že údaje by neměly nyní změnit vyznění prognózy, která počítá s ukončením devizových intervencí na počátku příštího roku.

Lubomír Lízal
14.2.2014 15:04   |  

Hrubý domácí produkt ve čtvrtém čtvrtletí mezičtvrtletně stoupl podle dnešních údajů statistického úřadu o 1,6 procenta. Centrální banka očekávala růst o 0,9 procenta. Za celý loňský rok ekonomika klesla o 1,1 procenta, ČNB počítala s poklesem o 1,3 procenta. Koruna na dnešní data reagovala posílením zhruba o 20 haléřů na 27,30 za euro.

Lízal následně ve svém blogu na stránkách ČNB uvedl, že ke kladnému výsledku HDP přispělo zejména oživení tvorby fixního kapitálu, když vzrostly investice do dopravních prostředků a strojního vybavení. „Do jaké míry byl tento nárůst reakcí na oslabení koruny po listopadové měnové intervenci ČNB, ukážou až další data,“ uvedl.


Také čtěte:

ČNB loni vydělala desítky miliard, pomohly jí devizové intervence

Ekonomika podle ČNB nabere tempo. Úrokové sazby zůstaly na minimu

Tomšík hájí oslabení koruny. Zdražení má podle ČNB nastartovat spotřebu


Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Merkelová gratulovala Česku k nízké nezaměstnanosti, jde prý o úspěšný stát

Merkelová gratulovala Česku k nízké nezaměstnanosti, jde prý o úspěšný stát Fotogalerie

Německá kancléřka Angela Merkelová přiletěla do Prahy a setkala se s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). S ním se shodla, že Česko i Německo mají velmi dobré vzájemné vztahy,… více

Mobilní web