Vzácný úkaz: španělská banka jde na burzu pro peníze | E15.cz

Vzácný úkaz: španělská banka jde na burzu pro peníze

Vzácný úkaz: španělská banka jde na burzu pro peníze
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

hop

V záplavě špatných zpráv z Iberského poloostrova působí zpráva o vstupu španělské banky na burzu jako zjevení. Primární úpis akcií bankovního domu Liberbank, první ve Španělsku po dvou letech, proběhl pro jistotu ve vší skromnosti a bez obligátního zazvonění. Dopadl celkem úspěšně a investoři si na chvíli oddechli.

Úpis Liberbank, která vznikla před dvěma lety spojením tří regionálních záložen, je pro španělské bankovnictví malým milníkem. Bankovní odvětví totiž dostává jednu ránu za druhou a na poslední roky by nejraději zapomnělo. Většina institucí odepsala obrovské částky, Bankia musela být po slavném vstupu na burzu v roce 2011 o rok později zachráněna z evropských peněz. Stala se symbolem španělské bankovní mizérie.

Liberbank se v den IPO dařilo – akcie začínaly na 40 centech za kus, dopoledne se už prodávaly za 55 centů. To je nárůst o 38 procent. Přesto panuje strach, že 30 procent nasazených akcií může rychle zase spadnout. Vzpomínky na úpis Bankie a Banca Cívica v roce 2011 jsou ještě příliš čerstvé. Bankia je nyní v rukou státu a investorům zůstaly v rukou akcie za zlomek původní hodnoty, Cívica byla s velkou slevou pohlcena bankou Caixabank.

Liberbank je jednou z nejmenších přeživších bank na španělském trhu. Snaží se získat peníze poté, co byla minulý rok spolu s ostatními španělskými bankami donucena přijmout 40 miliardovou záchrannou injekci z Bruselu.

Věrní věřitelé budou odměněni za dva roky

Úpis je součástí záchranného programu. Banka část svých mladších dluhopisů přeměnila na akcie v hodnotě 1,11 eur za kus. Při úpisu za 40 centů tak držitelé akcií ztratili 64 procent hodnoty své původní investice. Banka slíbila majitelům těchto akcií úrok 6 procent, pokud je podrží aspoň dva roky. Zároveň jim slíbila kompenzovat je do výše 61 centů za akcii, pokud bude za dva roky jejich cena nižší než 1,11 eur za kus. Pokud si akcionáři nechají tuto částku vyplatit, na oplátku se budou muset vzdát práv na soudní žalobu banky. Mnoho španělských bank totiž podobnými komplikovanými soudními procesy právě prochází.

Liberbank se dostala do problémů po prasknutí stavební bubliny, podobně jako ostatní banky pod Pyrenejemi. V únoru 2013 přesunula své špatné úvěry v hodnotě 2,92 miliardy eur do vládní „špatné banky“. Po odpisu těchto realitních aktiv bance zůstala aktiva v hodnotě 47,03 miliard eur.

David Klimeš: Bankia je učebnicí špatných rozhodnutí

Reportáž E15: Katalánsko připomíná hypermarket s byty, nakupují hlavně Rusové

Autor: hop
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!