Vzniká španělský gigant, CaixaBank pohltí banku Civica | E15.cz

Vzniká španělský gigant, CaixaBank pohltí banku Civica

Vzniká španělský gigant, CaixaBank pohltí banku Civica
Šéf Caixabank Isidre Faine
• 
ZDROJ: Profimedia.cz
27. března 2012 • 13:07
Pouhé dva týdny trvala jednání o fúzi španělských finančních domů CaixaBank a Banca Civica, kterou vznikne největší banka na Pyrenejském poloostrově z hlediska majetku. Jak dnes oznámila CaixaBank, převezme svého menšího konkurenta banku Civica za 979 milionů eur, v přepočtu 2,4 miliardy korun.

Bankovní fúze se uskuteční formou výměny akcií, přičemž akcionáři Banca Civica obdrží za osm svých akcií pět akcií CaixaBank. Meziročně akcie Banky Civica spadly o 27 procent.

Nově vzniklá banka bude mít aktiva ve výši 342 miliard eur a na 14 milionů klientů. Překoná tak španělské banky Santander a BBVA. Nová skupina by měla dostát novým kapitálovým požadavkům španělské vlády. Noční dohodu představenstev obou bank ještě musí schválit akcionáři. Fúze by měla být dokončena ve třetím čtvrtletí. CaixaBank kontroluje z 61 procent katalánská finanční skupina La Caixa.

Banca Civica vznikla před necelými dvěma lety spojením čtyř problémových spořitelen, takzvaných cajas. Španělské cajas utrpěly velké zráty kvůli problémovým úvěrům realitnímu sektoru. Investoři je proto považovali za slabé místo ekonomiky a báli se případných pokusů o záchranu ze strany státu. Znerpokojení byli i politikové v Itálii.

Monti: Znepokojuje mě vývoj Španělska, ohrožuje i Itálii

Autor: Denisa Novotná
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!