Vzniká zelená banka, bude půjčovat na ekologii

23.8.2010 6:47   |  

Ministerstvo životního prostředí rozjíždí projekt nové rozvojové banky, která se zaměří na „zelené trhy“. Takzvaná zelená banka bude poskytovat půjčky či záruky namísto dosavadních přímých dotací. „Mělo by jít o určitou formu bankovních služeb zaměřených na zelenou ekonomiku,“ potvrdila mluvčí Státního fondu životního prostředí (SFŽP) Lenka Brandtová.

Právě tento fond, nebo alespoň jeho část, se má do zelené banky transformovat. S úkolem vytvořit zelenou banku přišel na fond životního prostředí jeho nový šéf Libor Michálek. Projekt už ale v posledních měsících začal připravovat jeho předchůdce Petr Štěpánek. Důvod byl jasný – peníze z evropských fondů na období 2007–2013 se postupně vyčerpávají, podobně jako finance z programu Zelená úsporám.

Ty mohou podle Štěpánka dojít ke konci roku. „Potom už nebudou žádné peníze na zateplování budov,“ řekl bývalý šéf SFŽP s tím, že je nutné hledat nové způsoby financování.
V rámci zelené banky má vzniknout revolvingový fond, kdy se vložené peníze nevyčerpají jako v případě přímých dotací, ale budou se po splacení půjček dál „otáčet“ v bance.

„Šlo by o formu revolvingového financování. Prostředky, které by se vkládaly, jsou platby za znečištění životního prostředí a ekosystémové služby, úvěry a příspěvky,“ uvedla Lenka Brandtová. Do nového projektu by se podle dosavadních plánů mohla zapojit i Evropská investiční banka.
Programový ředitel Hnutí Duha Vojtěch Kotecký předpokládá, že zelená banka levnými půjčkami pomůže s rozpumpováním zeleného průmyslu v Česku.

„Recyklace odpadu, zelené hi-tech a podobná odvětví jsou pro českou ekonomiku velká příležitost,“ zdůrazňuje Kotecký. Státní fond životního prostředí bude mít podle něho k dispozici finanční prostředky díky chystaným reformám – zvýšení poplatků za vypouštění škodlivých exhalací a vyšším platbám za výstavbu na zemědělské půdě. K těmto reformám se zatím hlásí i nový ministr životního prostředí Pavel Drobil. „Pokud v nich ministr Drobil bude pokračovat, vedlejším důsledkem by bylo, že také stoupnou příjmy SFŽP,“ uvedl Kotecký.

Bývalý šéf fondu Štěpánek očekává, že kromě případného zapojení Evropské investiční banky by do revolvingového fondu mohly být zahrnuty také peníze z evropských fondů na příští období po roce 2013. V tomto případě by už bylo možné využít určité zkušenosti: formu revolvingového financování, které vychází z evropských fondů, se dříve rozhodl otestovat kromě Českomoravské záruční a rozvojové banky také Moravskoslezský kraj.

Za čtyři hlavní úkoly z hlediska financování Kotecký označuje plošné zateplování domů, rozhýbání českého zeleného průmyslu, třídění odpadu a ozdravení krajiny tak, aby lépe zadržovala vodu. Zelená banka by jako úvěrová část banky měla pomáhat s druhým úkolem. Kromě toho Kotecký upozorňuje, že od roku 2013 začne stát dostávat výnosy z aukcí evropských emisních povolenek. „Navrhujeme, aby většina z nich šla do Fondu energetické nezávislosti spravovaného SFŽP, který by je investoval do pokračování Zelené úsporám,“ upřesňuje Kotecký.

Autor: Jan Žižka

Komentáře

Čtěte také

Číňané zprovoznili největší teleskop na světě. V průměru má půl kilometru

Číňané zprovoznili největší teleskop na světě. V průměru má půl kilometru Fotogalerie

Čína dnes uvedla do provozu největší teleskop na světě, který bude sloužit k výzkumu vesmíru, včetně pátrání po případných mimozemských civilizacích. Obrovské zařízení s talířovou… více

Mobilní web