VZP prohrává boj o klienty

8.11.2010 7:13   |  

Všeobecné zdravotní pojišťovně (VZP) stále ubývá klientů. Podle výroční zprávy loni přišla o 168 tisíc pojištěnců, což je o 100 tisíc více, než plánovala.

Za masivním odchodem klientů jsou podle největší domácí zdravotní pojišťovny hlavně soukromí hráči na trhu, a to pojišťovny Média a ZP Agel podnikatele Tomáše Chrenka, která se během loňského roku spolu s Hutnickou zdravotní pojišťovnou a ČNZP transformovala do České průmyslové zdravotní pojišťovny.

„V reakci na jejich agresivní náborovou činnost vyvinuly i ostatní soukromé zdravotní pojišťovny náborové kampaně s prvky ryze komerčních marketingových akcí. Tyto akce byly spojeny s poskytováním individuálních výhod mimo rozsah veřejného pojištění, kterým VZP nedokáže čelit,“ přiznává vedení pojišťovny.

Soukromí konkurenti navíc odlákávají VZP lukrativnější pojištěnce – k jiným pojišťovnám odešlo nejvíce lidí ve věkových skupinách do 39 let. K VZP se loni přihlásilo jen 24 tisíc lidí, největší část tvořily nejmladší děti. VZP tak proti svému očekávání eviduje více lidí, za něž platí pojistky stát. Loni jich bylo i vlivem nárůstu nezaměstnanosti 3,7 milionu a na celkovém počtu zákazníků se podíleli skoro šedesáti procenty.

Převaha státních pojištěnců způsobila podle vedení pojišťovny spolu s odchody části klientů pokles celkových příjmů VZP o 1,6 procenta. Zaměstnavatelé totiž odvádějí za své pracovníky v průměru 2711 korun, kdežto stát jen 677 korun. Celkově VZP loni prodělala 6,65 miliardy korun.

Všeobecná zdravotní pojišťovna také stále bojuje s dluhy na pojistném, které loni zůstaly na úrovni předchozího roku v částce více než třicet miliard korun. Z dlužného pojistného a penále VZP v uplynulém roce odepsala 5,5 miliardy korun.

Kromě VZP, u níž je pojištěno 6,32 milionu lidí, působí na českém trhu dalších osm nestátních zdravotních pojišťoven, takzvaných zaměstnaneckých. VZP je stále jedničkou s velkým náskokem. Druhá největší je Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra (ZPMV) s 1,12 milionu klientů, Česká průmyslová zdravotní pojišťovna se 730 tisíci lidmi drží třetí příčku, Oborová zdravotní pojišťovna (OZP) je s 684 tisíci klientů čtvrtá. Všechny zaměstnanecké pojišťovny mají dohromady necelé čtyři miliony klientů, tři největší loni zaznamenaly nárůst klientů v řádu jednotek procent.

Podobně jako VZP i soukromé zdravotní pojišťovny bojují s rostoucím počtem státních pojištěnců. Například OZP těchto osob eviduje 56,4 procenta, ZPMV 54,3 procenta. Jejich pozvolný nárůst je dán hlavně stárnutím populace.

Autor: Tereza Zavadilová

Komentáře

Čtěte také

Finsko vyzkouší zaručený příjem, skupina obyvatel dostane 15 tisíc měsíčně

Finsko vyzkouší zaručený příjem, skupina obyvatel dostane 15 tisíc měsíčně

Finská vláda od příštího roku zavede zkušebně takzvaný všeobecný základní příjem. Vybraná skupina občanů bude od státu automaticky dostávat 560 eur (přes 15 tisíc korun) měsíčně.… více

Mobilní web