VZP zaplatila 24 milionů za neexistující ozdravné pobyty

26.1.2011 10:04   |  

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) platila ozdravné pobyty v rámci projektu Mořský koník i těm dětem, které nikam nejely. Stálo jí to 24 milionů korun. Zjistil to Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). VZP všechno svádí na předchozí vedení pojišťovny. Informaci přinesla Mladá fronta Dnes (MfD). Nejasnosti kolem Mořského koníka se řešily už v minulosti.

Ozdravných pobytů se od 90. let každý rok účastní čtyři tisíce dětí, za které pojišťovna zaplatila platí asi 100 milionů korun. Podle NKÚ ale největší zdravotní pojišťovna platila zbytečně cestovním kancelářím i za děti, které se nakonec nezúčastnily. Podle zprávy NKÚ u zájezdů do Černé Hory v roce 2007 „VZP uhradila za neobsazená místa celkem 322 tisíc eur (podle tehdejšího kurzu přes devět milionů korun)“.

Podobně na cestu do Řecka nasmlouvala VZP o 600 účastníků více, než skutečně odjelo. Snížit cenu se jí však podařilo o pouhých 80 míst a zaplatila zbytečně skoro 6,5 milionu korun. O rok později se situace opakovala. Celková suma za neobsazená místa činí více než 24 milionů korun.

Mluvčí VZP Jiří Rod upozornil, že smlouvy uzavřelo ještě staré vedení před nástupem nynějšího ředitele. „Nové zakázky do roku 2013 už snížily počet turnusů i počet dětí, aby odrážely reálný zájem,“ ujišťuje Rod. Dodal, že VZP chtěla celou lokalitu zabrat jen pro pobyty dětí, proto platila i za neobsazená lůžka.

Od roku 2009 začala VZP uzavírat jiné smlouvy, ve kterých už podle mluvčího Jiřího Roda lépe zohledňuje, kolik dětí nakonec na zájezd pojede. Správní rada přesto považuje náklady za neúměrné a zvažuje v příštích letech pořádat část zdravotních pobytů v Česku.

VZP úplně stejný problém s Mořským koníkem měla i v roce 2004. Tehdy zaplatila za děti, které se nezúčastnily, 10 milionů korun. V roce 2006 se na finance za ozdravné pobyty zaměřila i parlamentní vyšetřovací komise, která konstatovala, že VZP někdy vynakládala peníze nehospodárně a se sporným výsledkem.

Kolik VZP zbytečně zaplatila za zájezdy:

rok destinace ceny vyšší o
2004 Černá Hora a Řecko 10 milionů korun
2007 Černá Hora 9 milionů korun
2007 Řecko 6,4 milionu korun
2008 Černá Hora 9,3 milionu korun

Zdroj: Zpráva NKÚ

Autor: čtk, haj

Komentáře

Čtěte také

Další měsíční rekord. Kartel OPEC dál chrlí na trhy ropu bez limitů

Další měsíční rekord. Kartel OPEC dál chrlí na trhy ropu bez limitů

Těžba ropy v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v srpnu stoupla o 40 tisíc barelů denně a dostala se na rekordních 33,50 milionu barelů denně. Přispěl k tomu nárůst… více

Mobilní web