Wall Street chystá rekordní odměny

12.10.2010 17:58   |  

Finanční krize na Wall Street, měřeno výší odměn, očividně skončila. Banky na této prestižní newyorské adrese letos vyplatí manažerům a všem ostatním zaměstnancům 144 miliardy dolarů, což je více než kdykoli jindy. Meziroční skok činí tři procenta. S těmito informacemi přišel deník Wall Street Journal.

Tato částka bude uhrazena v přímých platbách, bonusech, prémiích nebo akciových opcích. V loňském roce si pracovníci v kamenných domech přišli dohromady na 139 miliard. Tržby na Wall Street mají v roce 2010 stoupnout o tři procenta na 448 miliard dolarů.

Podle analytiků jsou tato čísla důkazem, že se velké banky po krizové ráně v roce 2008 opět vzchopily a přetáhly zájemce s „obyčejnými“ platy. Už samotné podezření, že se toto děje, vyvolalo rozladění, protože prostředky na záchranu četných finančních ústavů šly z kapes daňových poplatníků.

Mzdové náklady, připomínají odborníci, stoupají ovšem také proto, že nábory v bankách, hedgeových fondech a u poskytovatelé finančních služeb byly zejména v první polovině roku přímo hromadné. Wall Street Journal spočítal, že 26 ze 35 sledovaných největších firem zaplatí právě z tohoto důvodu za pracovníky více než dříve.

Nevoli budí tento přístup i nyní. „Dokud se těžiště těchto podniků neposune od ziskovosti ke dlouhodobějších hodnotách, budeme stále svědky těchto nehorázných prebend,“ uvedl Charles Elson, ředitel Weinberg Center for Corporate Governance.

Steven Eckhaus, partner kanceláře Katten Muchin Rosenman, k tomu dodává: „Současné snahy o regulaci přispívají k tomu, že výše odměn zůstává relativně mírná.“ Další experti si myslí, že u pozvolného vývoje zůstane rovněž v příštích letech.

V porovnání s příjmy bank zůstávají ale mzdové náklady pořád ještě nižší, než tomu v době před krizí. Tehdy daly zaměstnavatelé za personál 36 procent z výnosů, loni to bylo 32 procent. Pro letošek se počítá s 32,1 procenta.

Protibankovní nálady v americké společnosti už nicméně způsobily, že se část známějších manažerů výhod raději vzdala. Nejdále zašla pranýřovaný investiční banka Goldman Sachs, jež na bonusy o účetní uzávěrce kalendářního roku rezignovala. První tři kvartály jí ovšem stačily k tomu, aby si její lidé přišli v průměru na půl milionu dolarů.

Skoro stopadesát miliard dolarů, které mají hráči Wall Street podle stejmojmenného listu v pokladně k výplatám nachystané, nechtějí oslovené podniky komentovat. Jedni tvrdí, že je ještě přílši brzy, druzí argumentují, že kdyby své podřízené nazahrnuli odpovídajícími kompenzace, přišly by o ty nejlepší z nich.

Autor: Igor Záruba

Komentáře

Čtěte také

Kapsch prodloužil smlouvu s ministerstvem o mýtném za více než pět miliard

Kapsch prodloužil smlouvu s ministerstvem o mýtném za více než pět miliard

Ministerstvo dopravy v neděli uzavřelo dodatek ke smlouvě se společností Kapsch o pokračování správy mýtného systému na maximálně tři roky za 5,27 miliardy korun. Součástí ceny je… více

Mobilní web