Wall Street ostrouhá. Čínský Alibaba si pro úpis roku vybral Hongkong

Čínský online obchod Alibaba, který letos chystá primární úpis akcií, si pro svůj dlouho očekávaný debut vybral burzu v Hongkongu. Informoval o tom britský deník Financial Times. Pro americké akciové trhy je to zklamání – úpis Alibaba má být největší událostí roku.

 Jack Ma
29.5.2013 17:10   |  

Alibaba je největší internetový obchod v Číně. Očekává se, že hodnota jeho úpisu by mohla dosáhnout 60 až 70 miliard dolarů. Firma prý ještě nerozhodla o místu pro své IPO, ale podle zdrojů FT je americký úpis mimo hru.

„Nic není definitivní a je to celé velmi tajné, ale zároveň všechno naznačuje tomu, že se chystají do Hongkongu,“ řekl deníku jeden bankéř. Jedním z hlavních důvodů, proč chce čínský e-shop obejít Wall Street a spol., jsou úřední pravidla, které by v USA musel splňovat. Podle jednoho bankéře je to také otázka hrdosti – čínská firma neposkytne americkým regulátorům své citlivé informace.

Alibaba už dříve upsal jednu svojí B2B větev na burze v Hongkongu, pak ji však znovu stáhl. Měla to být příprava na celofiremní IPO.

Bankéři a analytici očekávali, že firma podnikne přinejmenším dvojí úpis, jeden v Hongkongu a druhý v USA, kde je trh mnohem větší a také počet investorů výrazně převyšuje asijskou burzu. Technologickým firmám se tu navíc dobře daří. Lidé z Alibaba jsou ale zřejmě přesvědčení, že investoři zajímající se o technologické firmy jsou natolik kosmopolitní, že mohou nakupovat akcie i v Asii.


Čtěte také:

Na burzu se chystá čínský Alibaba

Alibaba nechce dopadnout jako Facebook

Autor: hop

Komentáře

Čtěte také

Luxus netáhne, firma Michaely Bakala opět skončila ve ztrátě

Luxus netáhne, firma Michaely Bakala opět skončila ve ztrátě Fotogalerie

Hospodaření společnosti Luxury Brand Management podnikatelky Michaely Bakala, která v centru Prahy provozuje butiky s luxusním zbožím, skončilo loni ztrátou 153 milionů korun. V… více

Mobilní web