Washington poprvé udal bezúročné dluhopisy

Fenomén nulových výnosů ze státních dluhopisů už se netýká jen starého kontinentu. Spojené státy v pondělí prodaly bondy se splatností tří měsíců v objemu 21 miliard dolarů, investoři přitom za své peníze poprvé v historii nežádali žádný úrok. Některé z amerických dluhopisů splatných v řádu měsíců se v posledních dnech dokonce začaly obchodovat s negativním výnosem.

 Ilustrační foto
8.10.2015 7:08   |  

„Americké trhy vykazují přetlak hotovosti, kapitál z rozvíjejících se zemí se totiž rychlým tempem přelévá do dolarového světa, a to i do dluhopisů, jejich výnosy tak klesají,“ vysvětluje analytik J&T Banky Petr Sklenář. Důležitou roli podle něho hrají i slábnoucí sázky na brzký obrat v měnové politice Fedu.

Počátkem října se tříměsíční bondy obchodovaly i s negativním úrokem ve výši 0,02 procenta, obdobný vývoj panuje u bondů splatných za měsíc. „Je to bizarní úkaz, ale takový prostě současný svět je.

V předkrizovém roce 2007 vynášely tříměsíční bondy americké vlády přes pět procent

Pro mnoho investorů jsou navíc krátkodobé dluhopisy jedinou možnou volbou,“ dodává Thomas Simons, analytik zámořské finanční skupiny Jefferies s tím, že washingtonskou vládu může vbrzku čekat další premiéra v podobě provize za vydaný dluh.

V předkrizovém roce 2007 vynášely tříměsíční bondy americké vlády přes pět procent. Dluhopisy delších splatností zatím nesou investorům stále kladný výnos, který ale v posledních měsících rovněž klesá. Evropské vlády jsou na záporné výnosy ze svých dluhů zvyklé.

Například německé dluhopisy „nesou“ negativní úrok až do splatnosti pěti let, ternem není ani první kladný výnos v případě šestiletého dluhopisu, investoři za něj zinkasují úrok ve výši osmi setin procenta ročně.
Se zápornými výnosy se nicméně obchodují alespoň některé dluhopisové emise v případě sedmi zemí Evropské unie.


Čtěte také:

Největším věřitelem USA je po letech znovu Japonsko. Překonalo Čínu

Centrální banka USA ukončila podpůrné nákupy dluhopisů

Ukrajina vydá dluhopisy za miliardu dolarů, s podporou USA

Jaroslav Bukovský Autor: Jaroslav Bukovský redaktor deníku E15

Komentáře

Čtěte také

Francie zakázala dovoz českých třešní, i když se tam nikdy nevyvážely

Francie zakázala dovoz českých třešní, i když se tam nikdy nevyvážely

Francouzská vláda vydala seznam devíti zemí včetně České republiky, které nesmějí vyvážet do Francie třešně. Důvodem je používání problematické látky dimetoát v pesticidech. Na… více

Komerční prezentace
Mobilní web