Weber už není favoritem na šéfa ECB

11.2.2011 7:39   |  

Šéf německé centrální banky Axel Weber byl favoritem na post šéfa Evropské centrální banky (ECB). Ve středu ale německá média napsala, že Weber o pozici nestojí. Bankéř se ke své budoucnosti odmítl vyjádřit, dokud vše neprobere osobně s kancléřkou Angelou Merkelovou.

Oficiálně Weber oznámil jen svůj úmysl skončit v čele Bundesbank. Podle některých spekulací má někdejší profesor ekonomie zájem o místo ředitele Deutsche Bank, největší soukromé banky v Německu. Jejímu předsedovi Josefu Ackermannovi vyprší mandát na začátku roku 2013. Evropští státníci teď musí najít nového kandidáta na post ECB. Současnému prezidentovi Jean-Claude Trichetovi končí osmileté funkční období letos v říjnu.


Čtěte také: Petr Horký: Hledá se šéf ECB. Po německé ostudě


Povolaní podle FTD

Mario Draghi (63), Itálie Guvernér národní centrální banky a šéf rady finanční stability. Kritici mu vyčítají práci pro Goldman Sachs. Jürgen Stark (62), Německo Jeden z otců eura, nositel přezdívky „Silný jako marka“. Je hlavním ekonomem v ECB. Překážkou povýšení je možné prodloužení jeho mandátu.
Yves Mersch (61), Lucembursko Guvernér centrální banky, vyjednával Maastrichtskou smlouvu. Překážka: Lucemburčan Jean-Claude Juncker vede skupinu ministrů financí eurozóny.
Erkki Liikanen (60), Finsko Guvernér domácí centrální banky, předtím člen EK. I jemu je na „obtíž“ krajan: Olli Rehn je eurokomisařem pro hospodářství a měnové otázky.
Ewald Nowotny (66), Rakousko Vede centrální banku ve Vídni od září 2008, do té doby vedl banku Bawag. Oponenti poukazují na jeho nezkušenost a touhu po publicitě.
Klaus Regling (60), Německo Řídí Fond finanční stability EU a působil na spolkovém ministerstvu financí. Nikdy ale nepracoval v centrální bance.

Autor: hop, iza

Komentáře

Čtěte také

Porošenko se při cestě na Donbas dostal do přestřelky

Porošenko se při cestě na Donbas dostal do přestřelky

Ukrajinský prezident Petro Porošenko se během inspekce po armádních postech v Donbasu dostal pod palbu separatistů. V Potvrdil to mluvčí protipovstalecké operace Andrij Lysenko. K… více

Komerční prezentace
Mobilní web