Weber už není favoritem na šéfa ECB

11.2.2011 7:39   |  

Šéf německé centrální banky Axel Weber byl favoritem na post šéfa Evropské centrální banky (ECB). Ve středu ale německá média napsala, že Weber o pozici nestojí. Bankéř se ke své budoucnosti odmítl vyjádřit, dokud vše neprobere osobně s kancléřkou Angelou Merkelovou.

Oficiálně Weber oznámil jen svůj úmysl skončit v čele Bundesbank. Podle některých spekulací má někdejší profesor ekonomie zájem o místo ředitele Deutsche Bank, největší soukromé banky v Německu. Jejímu předsedovi Josefu Ackermannovi vyprší mandát na začátku roku 2013. Evropští státníci teď musí najít nového kandidáta na post ECB. Současnému prezidentovi Jean-Claude Trichetovi končí osmileté funkční období letos v říjnu.


Čtěte také: Petr Horký: Hledá se šéf ECB. Po německé ostudě


Povolaní podle FTD

Mario Draghi (63), Itálie Guvernér národní centrální banky a šéf rady finanční stability. Kritici mu vyčítají práci pro Goldman Sachs. Jürgen Stark (62), Německo Jeden z otců eura, nositel přezdívky „Silný jako marka“. Je hlavním ekonomem v ECB. Překážkou povýšení je možné prodloužení jeho mandátu.
Yves Mersch (61), Lucembursko Guvernér centrální banky, vyjednával Maastrichtskou smlouvu. Překážka: Lucemburčan Jean-Claude Juncker vede skupinu ministrů financí eurozóny.
Erkki Liikanen (60), Finsko Guvernér domácí centrální banky, předtím člen EK. I jemu je na „obtíž“ krajan: Olli Rehn je eurokomisařem pro hospodářství a měnové otázky.
Ewald Nowotny (66), Rakousko Vede centrální banku ve Vídni od září 2008, do té doby vedl banku Bawag. Oponenti poukazují na jeho nezkušenost a touhu po publicitě.
Klaus Regling (60), Německo Řídí Fond finanční stability EU a působil na spolkovém ministerstvu financí. Nikdy ale nepracoval v centrální bance.

Autor: hop, iza

Komentáře

Čtěte také

Merkelová gratulovala Česku k nízké nezaměstnanosti, jde prý o úspěšný stát

Merkelová gratulovala Česku k nízké nezaměstnanosti, jde prý o úspěšný stát Fotogalerie

Německá kancléřka Angela Merkelová přiletěla do Prahy a setkala se s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). S ním se shodla, že Česko i Německo mají velmi dobré vzájemné vztahy,… více

Mobilní web