Weber: V ECB bych hájil menšinový názor

12.2.2011 19:16   |  

Prezident německé centrální banky Axel Weber potvrdil, že nebude kandidovat na šéfa Evropské centrální banky (ECB). Jako důvod uvedl v rozhovoru pro dnešní magazín Der Spiegel odpor některých evropských zemí vůči jeho tvrdému postoji v měnové politice.

Weber dodal, že důvěryhodnost pozice prezidenta ECB by utrpěla, kdyby jako prezident zastával menšinový pohled na klíčové otázky. Weber v květnu minulého roku kritizoval rozhodnutí ECB kupovat obligace jako součást snah řešit krizi s dluhopisy v eurozóně.

Německá vláda oznámila v pátek, že Weber odstoupí z pozice šéfa Bundesbanky rok před ukončením mandátu, tedy v dubnu. Formálně tak ukončila jeho šanci stát se příštím prezidentem ECB. Rozhovor ve Spiegelu je od té doby prvním prohlášením Webera pro veřejnost.

Weber byl obecně považován za hlavního kandidáta na pozici šéfa ECB. Současnému prezidentovi, kterým je Francouz Jean-Claude Trichet, funkční období skončí v říjnu. Weberovo odmítnutí kandidatury nechává boj o pozici v čele ECB otevřeným a finanční trhy nechává v nejistotě, zda budou ekonomičtí lídři Evropy schopni řešit evropskou dluhovou krizi, napsala agentura Reuters.

Podle Webera je předním kandidátem na jeho post Jens Weidmann, ekonomický poradce německé kancléřky Angely Merkelové.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Ropa se na Moravě může zase těžit. Cena se pohybuje u 50 dolarů za barel

Ropa se na Moravě může zase těžit. Cena se pohybuje u 50 dolarů za barel

Už od ledna cena ropy vytrvale roste. Včera po půlroce opět prolomila hranici padesáti dolarů za barel. Pro řadu těžařů je to hranice, při které mohou měnit své plány. Až dosud… více

Komerční prezentace
Mobilní web