Z Česka odteklo na dividendách 170 miliard

11.3.2011 6:34   |  

Zahraniční vlastníci českých firem si z nich loni na dividendách stáhli 170 miliard korun. Ačkoli jde o obří číslo, situace se postupně vrací k normálu. Rekordní odliv dividend z Česka nastal předloni, kdy si zahraniční majitelé vyplatili 183 miliard korun. To bylo uprostřed krize, kdy mateřské firmy řešily své problémy s likviditou.

Objem vyplacených dividend se loni mírně snížil i proti předchozímu roku, kdy z Česka odteklo 177 miliard korun. „Výše dividend je udržitelná za předpokladu, že Česko bude dlouhodobě schopno vytvářet přebytky obchodu se zbožím a službami,“ řekl deníku E15 šéf sekce měnové statistiky Tomáš Holub. Loni činil zmíněný přebytek 120 miliard korun.

„Tyto jevy jsou vlastně dvěma stranami téže mince – zahraničně vlastněné firmy napomáhají k příznivým výsledkům vývozu, a tudíž přebytku obchodu, ale zároveň inkasují dividendy, které se projevují schodkem bilance výnosů,“ vysvětlil Holub. Obecně vysoký odliv dividend tlačí dolů kurz koruny, to ale dosud minimalizuje slušný výkon exportu.

Proti krizovému období se postupně vylepšuje i objem prostředků, které firmy reinvestují v Česku. Loni to bylo 83 miliard korun. To je sice stále podstatně méně než v roce 2007, kdy firmy v Česku reinvestovaly 141 miliard korun, je to ale více než dvojnásobná suma proti propadu, který nastal v roce 2008.

Co se týče velkých firem, rekordní dividendy si vyplácely například banky. Čtyři největší loni odeslaly 31,1 miliardy korun ze svého zisku z roku 2009. Z toho nejvíce, přes 17 miliard, vyplatila ČSOB belgické KBC. Z velkých podniků například Škoda Auto v roce 2009 vyplatila dividendu 5,3 miliardy korun, loni dle dostupných údajů z poloviny roku jen 1,7 miliardy. Vysoké dividendy si tradičně vyplácí také vlastníci RWE Transgas, v roce 2009 to bylo 12 miliard, v předchozím roce deset miliard korun.

Podle Holuba není výše odlivu dividend z Česka výjimečná. „Objem vyplacených dividend z Česka je řádově srovnatelný se zeměmi obdobné velikosti a rozsahu zapojení přímých zahraničních investic v ekonomice, například s Maďarskem a Slovenskem. Ještě vyšší objem vyplacených dividend v poměru k HDP než Česko mají například Belgie a Irsko,“ dodal.

Pro české firmy není podnikání v zahraničí ani zdaleka tak lukrativní. Čeští vlastníci získali ze zahraničí loni na dividendách jen 8,6 miliardy korun.

Autor: Tereza Zavadilová

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web