Za kolaps banky zákaz práce v City? Británie prošetří manažery padlé HBOS

Britští finanční regulátoři budou uvažovat o postihu pro deset manažerů, kteří v roce 2008 stáli za kolapsem banky HBOS. Někteří z nich přitom dál působí na vysokých manažerských postech. Vyplývá to z informací o okolnostech pádu tohoto bankovního domu. Manažerům by mohl být uložen zákaz pracovat v londýnské finanční čtvrti City.

 Panorama čtvrti City of London
19.11.2015 16:28   |  

Banku HBOS v roce 2009 koupil finanční ústav Lloyds, který ji tak zachránil před kolapsem. Spojenou banku nicméně musela zachraňovat britská vláda.

Britská centrální banka a Úřad pro finanční etiku (FCA) dnes zveřejnily zprávy, které z krachu HBOS viní tehdejší managament. Viceguvernér centrální banky Andrew Bailey pak řekl, že vláda v Londýně by někdejším ředitelům HBOS mohla zakázat působení ve správních radách dalších britských firem. Pravomoc má v tomto ohledu ministr obchodu, kterému prý již centrální banka svou zprávu o krachu HBOS poslala.

HBOS v době kolapsu vedl Andy Hornby, který se stal posléze provozním ředitelem sázkové společnost Gala Coral. Podle jednoho ze spoluautorů zpráv by regulátoři nyní měli uvažovat o případných krocích proti tomuto muži.

Kritika míří i na regulátora

Kritice je ve zprávách vystaven i tehdejší britský Úřad pro finanční služby (FSA) za to, že vedení banky prý řádně neprověřoval. FSA byl po záchraně bank Lloyds a další britské banky RBS z peněz daňových poplatníků zrušen. Jeho pravomoci byly přesunuty na centrální banku a na nově vytvořený úřad FCA. Lehkovážné řízení bank se v Británii stalo trestným činem.

HBOS vznikla v roce 2001 fúzí bank Halifax a Bank of Scotland. Z bývalých vedoucích pracovníků banky se vyšetřování zaměřilo prozatím pouze na Petera Cummingse, který dostal v roce 2012 pokutu 500 tisíc liber.

Podle šéfa britského parlamentního výboru Andrewa Tyrieho si další vyšetřování zasluhuje i to, jakou roli v problémech kolem HBOS sehrála auditorská společnost KPMG. Ta se k věci odmítla vyjádřit.


Čtěte také:

Evropě hrozí podkapitalizované banky, varují bankéři z Wall Street

Clintonová: Ani „příliš velké banky“ bych neváhala nechat zkrachovat

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Babiš chce příští rok schodek pod 50 miliard. Může být ale vyšší, připouští

Babiš chce příští rok schodek pod 50 miliard. Může být ale vyšší, připouští aktualizováno

Ministerstvo financí navrhuje v materiálu, který v pondělí projedná vláda, na příští rok schodek rozpočtu 48,5 miliardy korun. Pro rok 2018 navrhuje schodek 38,5 miliardy a pro… více

Komerční prezentace
Mobilní web