Za odpojení videoterminálů Sazky hrozí Česku arbitráž, tvrdí Hušák

12.6.2011 19:28   |  

Bývalý generální ředitel Sazky Aleš Hušák nesouhlasí se záměrem insolvenčního správce loterijní firmy Josefa Cupky ukončit dnes v noci provoz videoterminálů STARPORT. Za přerušení provozu navíc prý hrozí Česku mezinárodní arbitráž kvůli zmařené investici ze strany dodavatele systému, společnosti CVT Technology.

„Není pravdou, že v případě videoterminálů jde u Sazky o prodělečné podnikání. Šlo pouze o dlouhodobou investici, jejíž tzv. účetní ztráta byla způsobena splátkami leasingu centrálního systému a jednotlivých videoterminálů a odpočtem DPH. Její tržby se pohybovaly ve stovkách milionů korun. Tak tomu bývá u každé investice,“ uvedl Hušák.

Na bývalého šéfa Sazky se údajně obrátil také dodavatel celého systému CVT Technology, aby vypnutí terminálů zabránil. „Vyzývám proto ministerstvo financí ČR, státní zastupitelství a věřitelský výbor, aby těmto a dalším nevratným a likvidačním krokům insolvenčního správce zabránily,“ prohlásil v tiskové zprávě.

Ukončení provozování terminálů je podle Hušáka dalším důkazem, že insolvenční správce pracuje na zakázku soukromých finančních skupin. Nucený odchod Sazky z této části loterijního byznysu a uvolnění místa na trhu prý vyhovuje především skupině Ivo Valenty ze Synotu, která podle Hušáka dlouhodobě úzce spolupracuje s Karlem Komárkem na převzetí národní loterie.


Dále čtěte: Hušák by prý mohl přijít o mzdy z předchozích let


„Ohrazujeme se proti tomu, že by šlo o kroky činěné ve prospěch jakýchkoliv finančních skupin,“ řekla mluvčí insolvenčního správce Lenka Tichá. Podle ní naopak jde o nezbytná úsporná opatření pro další fungování Sazky.

Videoterminály od roku 2004 podle mluvčí vytvořily společnosti ztrátu 467 milionů korun a v posledních čtyřech letech prodělávaly v průměru 100 milionů korun ročně. Pro Sazku by prý bylo velmi nevýhodné s vypovězením této smlouvy otálet.

Do 15 dní po vyhlášení konkurzu je možné nevýhodné smlouvy vypovědět bez penále a pokut ze smluv vyplývajících, společnost včasným vypovězením podle Tiché ušetří další stovky milionů korun.

Videoterminály jsou podobné běžným herním automatům a do provozu byly v rámci rozšíření portfolia loterijní společnosti Sazka zavedeny poté, co byla dokončena stavba arény. Z jejich zisku měly být financovány splátky úvěru.

Stát však udělil licenci na provoz tohoto druhu terminálu několika dalším firmám a systém STARPORT tak nesplnil svůj účel a dlouhodobě generoval Sazce finanční ztráty. Jen za loňský rok šlo o 97 milionů korun, uvedl v pátek Cupka v souvisloti s oznámením o ukončení jejich provozu.

Autor: čtk, foto E15

Komentáře

Čtěte také

Porošenko se při cestě na Donbas dostal do přestřelky

Porošenko se při cestě na Donbas dostal do přestřelky

Ukrajinský prezident Petro Porošenko se během inspekce po armádních postech v Donbasu dostal pod palbu separatistů. V Potvrdil to mluvčí protipovstalecké operace Andrij Lysenko. K… více

Komerční prezentace
Mobilní web