Za podvod zlatý padák: exmanažer Barclays si odnáší miliony liber

Bývalý manažer britské banky Barclays Jerry del Missier stál v centru skandálu se sazbou Libor, své místo ale neopustil s prázdnou. Jeho podvod banku stál 290 milionů liber, on si ale přesto odnáší několikamilionové odstupné.

Bývalý provozní ředitel Barclays Jerry del Missier
26.7.2012 13:00   |  

Provozní ředitel Barclays del Missier rezignoval před třemi týdny. Následně vyšetřovací komisi britského parlamentu přiznal, že v roce 2008 přikázal obchodníků Barclays, aby udávali nižší než skutečnou mezibankovní úrokovou sazbu. Hájil se tím, že sám jen plnil příkaz šéfa banky Boba Diamonda. Ten rezignoval ihned po vypuknutí skandálu.

Ještě než del Missier odešel, podařilo se mu u již také bývalého předsedy správní rady Marcuse Agiuse vyjednat pohádkové odchodné. Zjištění by mohlo vyvolat další politickou bouři.

Del Missier získal 8,75 milionu liber (286 milionů korun), napsal server deníku The Telegraph. Předpokládá se, že bankéř se výměnou za to bude muset vdát svého nároku na opci akcií Barclays ve více než čtyřnásobné hodnotě.


Čtěte také:

Skandál Libor: manipulovaly se prý i ceny pohonných hmot

Kvůli skandálu Libor se bude zřejmě i zatýkat


Barclays se nyní pokouší odstřihnout od dalších a dalších pochybností, které se kolem ní v posledních dnech vynořují. Výbor pro udělování odměn schválil zavedení přísnějších pravidel pro udělování finančních bonusů. Krátce předtím přišel o svou šéfku Allison Carnwath, která odešla kvůli bonusům pro Diamonda a finančního ředitele Chrise Lucase.

Bance život neulehčují ani nové informace, že její manažeři přispěli na volební kampaň amerického republikánského kandidáta Mitta Romneyho. Šéf pro vztahy Barclays s britskými a evropskými úřady Cyrus Ardalan v dopise pro britské poslance napsal, že jakýkoli sponzoring či jiná politická aktivita jsou čistě osobními záležitostmi jednotlivých zaměstnanců.

Autor: bru

Komentáře

Čtěte také

Schäuble si opět vzal na paškál nízké úrokové sazby v eurozóně

Schäuble si opět vzal na paškál nízké úrokové sazby v eurozóně

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble opět podrobil kritice nízké úrokové sazby Evropské centrální banky (ECB). V rozhovoru s německým listem Frankfurter Allgemeine… více

Mobilní web