Začal boj o penzijní úspory

6.10.2010 7:12   |  

Připravovaná penzijní reforma otevřela cestu k přerozdělení stamiliardového trhu peněz určených na zajištění stáří. A i když vláda zatím neřekla, jak se důchodový systém změní, banky i pojišťovny vyrazily na lov klientů.

A současná diskuze o tom, že se každý musí na stáří zajistit sám a nespoléhat jen na stát, jejich marketingu výrazně pomáhá. Během uplynulého měsíce se tak dostala na trh řada produktů, které právě s úsporami na penzi operují. Pokud totiž kabinet schválí návrhy takzvané Bezděkovy komise, současný model penzijního připojištění zanikne. Banky a pojišťovny si přitom chtějí nad částí dlouhodobých úspor ponechat kontrolu.

„Finanční instituce penzijní reformu marketingově využívají od té doby, co se o ní začalo diskutovat. Nyní je debata silnější, tak se toto téma opět objevilo,“ říká Jan Lener z makléřské společnosti Broker Consulting. Podle něho to pomáhá i finančním poradcům při prodeji produktů dlouhodobého spoření. „Lidé vědí, že je stát na stáří nezajistí,“ dodává.

Klasické penzijní pojištění ve fondech v posledních dvou letech ztrácí na atraktivitě – jednak jeho výnosy kvůli krizi spadly k nule, jednak lidé poté, co se mění podpora státu u stavebního spoření, podle brokerů příliš nevěří v jeho udržitelnost.

Této nejistoty banky umně využívají. „Nespoléhejme na stát. Třetina slibů od státu budoucím penzistům není zatím kryta zdroji. Teď je třeba najít si nějakou alternativu ke státním důchodům. Jinak prostě generace čtyřicátníků, třicátníků a všech dalších mladších riskuje podstatné snížení životní úrovně ve stáří,“ alarmuje v tiskové zprávě například Aleš Michl, analytik Raiffeisenbank, která tento týden uvedla třicetiletý investiční plán na bázi garantovaných fondů s názvem Fond životního cyklu.

Česká spořitelna masivně propagovala produkt „Penze plus,“ kombinaci penzijního připojištění, investování do fondů a životní pojistky. Tento týden oznámila LBBW Bank, že začíná úzce spolupracovat s penzijním fondem Allianz na prodeji životního a penzijního pojištění. Stranou nejsou ani pojišťovny. Aviva ve své studii odhaduje, že aby si průměrný Čech zachoval v penzi životní úroveň, měl by si ročně naspořit přes sto tisíc korun. Včera pojišťovna upsala novou „kapitálově garantovanou“ investiční životní pojistku Aviva Royal.

Finanční instituce očekávají, že se kvůli restrikcím stavebního spoření uvolní část úspor, které v něm byly vázány – s tím, jak lidé budou smlouvy vypovídat. „Masivní vypovídání smluv už začalo. I když šlo spíše o střednědobý spořicí produkt, část lidí jej vnímala i jako zabezpečení na stáří,“ říká Lener. To tvrdí i Českomoravská stavební spořitelna, podle jejíhož výzkumu počítalo se stavebním spořením jako s formou penzijních úspor 58 procent klientů spořitelen. ČMSS teď nabízí produkt, který kombinuje stavební spoření a penzijní připojištění. Trh s penzijními úsporami má obrovský potenciál. Češi už do penzijních fondů uložili 200 miliard korun. Bezděkova komise navrhuje povinný tříprocentní odvod z pojištění, což je ročně zhruba třicet miliard korun.

Autor: Tereza Zavadilová

Komentáře

Čtěte také

David Marek: Do důchodu? Raději se ani neptejte

David Marek: Do důchodu? Raději se ani neptejte

Po nepovedené a demontované penzijní reformě, o niž se pokusil předchozí kabinet, bude mít málokterý politik odvahu přijít s komplexní změnou. Proto bude zítra koaliční rada… více

Mobilní web