Sazka si zachránce vybere v tendru s nezávislým poradcem

28.2.2011 17:24   |  

aktualizováno Zachrání Sazku nabídka Penty a Ulčákova E-Investu, podnikatele Radovana Vítka či skupiny KKCG Karla Komárka? Odpověď stále není jasná, nicméně výkonný výbor majoritního vlastníka Sazky ČSTV dnes rozhodl o tom, že investor bude vybrán v nezávislém tendru, kdy jednotlivé nabídky vyhodnotí poradenská společnost Erste Corporate Finance. Konečné slovo bude ale mít stále ČSTV.

ČSTV, který vlastní 68 procent akcií Sazky, dal při jednání o investorovi dvě podmínky: musí být zachována akcionářská struktura a nesmí být porušena dluhopisová dokumentace.

„Nejdříve zpracujeme parametrické zadání tak, aby na jednotném vzorci podle konkrétní modelové situace bylo možné jednotlivé nabídky vyhodnotit. ECF poté zpracuje konkrétní analýzu vyhodnocení všech nabídek. Tento materiál pak předložíme valné hromadě, která má jako jediná právo konečného rozhodnutí,“ řekl předseda ČSTV Pavel Kořan. Valná hromada je svolána na 16. dubna.

Příští týden na řádném zasedání výkonného výboru by chtěl mít výbor vše stvrzeno, poté by prý měla přijít krátká etapa naplnění parametrických předpokladů od investorů. Vyhodnocení nabídek by podle něj mělo být hotovo nejpozději do 14 dnů. ČSTV začne hned v úterý jednat s minoritními akcionáři Sazky, se kterými se chce pokusit najít společnou cestu.

Kořan míní, že tendru se účastní se svými nabídkami společnost KKCG podnikatele Karla Komárka, který se dnešního setkání zúčastnil spolu se zakladatelem holdingu Synot Ivem Valentou, podnikatel Radovan Vítek a společnost E-Invest Martina Ulčáka se skupinou Penta. „Jiní investoři se neobjevili a já se nedomnívám, že byla vyjádřena vůle vrátit se do roku nula a začít vyhlašovat výběrové řízení na potenciální další zájemce o restrukturalizace Sazky,“ dodal.

Zájemci o Sazku se předhánějí v nabídkách

Zájemci o Sazku přitom pokračují v přihazování. S novou nabídkou dnes přišel Radovan Vítek - Sazce prý půjčí více peněz a s výhodnějším úrokem, než společnosti E-Invest a Penta, přesnou výši sumy ovšem neuvedl. Původně Vítek nabízel jednu miliardu korun za 100procentní podíl a tvrdil, že jde o jeho poslední návrh pro Sazku.


Čtěte také: Vítek přihazuje - Sazce prý nabídl víc než Penta s Ulčákem


Penta a a firma Martina Ulčáka E-Invest společně akcionářům Sazky nabízejí vyplacení všech závazků prostředníctvím firmy Gladiolus, tak aby odvrátily úpadek, jsou ochotni půjčit akcionářům na 15 let peníze k navýšení základního jmění ve výši 51 procent jeho nové výše. Sportovním svazům přitom garantují 200 milionů ročně po dobu 15 let. Za to Penta s E-Investem chtějí po dobu půjčky majoritu v představenstvu, akcionáři nesmějí prodat své akcie nikomu jinému než investorům.

Nabídka KKCG pak obsahuje navýšení základního kapitálu Sazky o 2,8 miliardy korun, za což Komárkova skupina požaduje 67 procent akcií loterijní firmy.

Podle Vítka zároveň nebyla uzavřena žádná dohoda o splácení dluhopisů. Vítek je spolu s podnikatelem Karlem Komárkem podle svých dřívějších slov více než padesátiprocentním držitelem dluhopisů Sazky.

Sazka je zhruba od poloviny ledna na návrh Vítka, který je jejím největším věřitelem, v insolvenčním řízení. První soudní jednání v insolvenčním řízení se má uskutečnit v polovině dubna.

Autor: čtk, mkr

Komentáře

Čtěte také

Martin Čaban: Babišův křik a Dbalého psychedelie nestačí. Kabátkovi se daří

Martin Čaban: Babišův křik a Dbalého psychedelie nestačí. Kabátkovi se daří

Předseda ANO a vicepremiér Andrej Babiš se velmi rozčiluje nad tím, že správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny potvrdila ve funkci ředitele Zdeňka Kabátka. Vášnivě se rozepsal… více

Mobilní web