Začínáme investovat do fondů životního cyklu

6.10.2009 16:19   |  

Na investování do fondů životního cyklu vám stačí pár stokorun měsíčně. Jejich hlavní předností je potencionální dlouhodobá výnosnost, jež je oproti jiným produktům dlouhodobého spoření vyšší. Fondy životního cyklu jsou flexibilní a transparentní. Investice lze převést kdykoliv zpět na peníze, většinou bez jakýchkoliv poplatků. Pokud přestanete do programu na několik měsíců investovat, můžete později pokračovat dál bez jakýchkoliv omezení.

Zásadní faktor: zhodnocení

Nejdůležitějším faktorem fondů je jejich zhodnocení. Fondy se klasifikují podle doby, na kterou jsou určeny a dále podle poměru konzervativní a dynamické složky. S prodlužující dobou investování do fondů životního cyklu je předpokládaný výnos z investování vyšší, než u produktů s omezeným výnosovým potenciálem (penzijní připojištění, stavební spoření) a to i při započtení státní podpory.

Výnosný, ale ne vždy

Musíme mít však na paměti, že výnos zde není zaručen. Ovšem konzervativnější investor může snížit riziko výběrem správné investiční strategie. Klient má dvě základní možnosti. První variantou je, že si sám vybere přímo konkrétní fondy, do kterých bude pravidelně investovat. Tato varianta je vhodná pro ty, kteří mají základní přehled o kapitálových trzích. Druhou možností je vybrat si základní strategii předdefinovanou investiční společností, jež poté zcela bez účasti klienta tuto strategii řídí. Ani zde však nepřijdete zcela o možnost změny v programu a obvykle není ani problém částečně zasáhnout do investiční strategie.

Za všechno se platí

Na finančním trhu neexistuje produkt, který by byl pro klienta bez poplatku. Ovšem mnohdy bývá tento poplatek velmi šikovně skrytý. Struktura poplatků u fondů životního cyklu je naopak zcela transparentní. Poplatky se pohybují do pěti procent z jednotlivých investic či do 3,5 procenta z celkové investice v případě předplacení poplatku na celou dobu trvání investování. Můžete si tedy vybrat, zda poplatek zaplatíte při každé měsíční investici nebo zda si poplatek předplatíte. Předplacený poplatek je sice nižší, ale v případě předčasného ukončení programu vám jej nikdo nevrátí.

Investiční programy, které jsou in

V současnosti nejprodávanějšími programy pravidelného investování jsou Horizont Invest od společnosti Conseq a Rentier Invest od společnosti Pioneer Investments. Na tyto produkty se nyní zaměřují i firmy, jež dříve cílily na jiný byznys. Příkladem je makléřská společnost Atlantik se svými zajištěnými Target Click Fondy.

Autor je analytikem společnosti AWD ČR

Autor: Tomáš Rampula

Komentáře

Čtěte také

WhatsApp chce zabít SMS, umožní firmám posílat zprávy přímo uživatelům

WhatsApp chce zabít SMS, umožní firmám posílat zprávy přímo uživatelům

Když v roce 2014 Facebook za 22 miliard dolarů pohltil 50členný startup WhatsApp, byl to velký krok – aplikace už v té době byla celosvětově oblíbená a používalo jí přes půl… více

Mobilní web