Zadlužená Itálie ztrácí důvěru. Agentura S&P jí snížila rating | E15.cz

Zadlužená Itálie ztrácí důvěru. Agentura S&P jí snížila rating

Zadlužená Itálie ztrácí důvěru. Agentura S&P jí snížila rating
Itálie
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK
nos

Pokračování špatných časů předpovídá Itálii agentura S&P. Italská ekonomika má dále klesat, přitom je země již dva roky h hluboké recesi

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's dnes zhoršila úvěrovou známku Itálie o jednu příčku na BBB z dosavadního stupně BBB-plus a varovala před jejím dalším zhoršením. Agentura ve svém sdělení poukázala zejména na slabou ekonomiku země a její nízkou konkurenceschopnost.

S&P předpověděla, že italská ekonomika letos klesne o 1,9 procenta, a zůstane tak druhým rokem v hluboké recesi. V důsledku propadu ekonomiky se dál zvýší zadluženost země a poměr veřejného dluhu k hrubému domácímu produktu letos dosáhne 129 procent, předpověděla S&P.

K čemu slouží úvěrový rating
Úvěrový rating je důležitý pro investory, protože jim ukazuje, jaká je u hodnoceného státu nebo firmy pravděpodobnost splácení úvěrů. Má důležitý vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a na podmínky půjčky. Čím je rating horší, tím hůře dlužníka vnímají věřitele, jemuž tak hrozí zvýšení nákladů na úvěry. To může přerůst až v dluhovou krizi, která postihla v roce 2010 Řecko a po něm další „periferní“ země eurozóny.

Letos se Itálie dostala opět do centra pozornosti finančních trhů poté, co jí agentura Fitch počátkem března snížila hlavní úvěrovou známku o jeden stupeň na BBB-plus a varovala zemi před dalším zhoršením. Odůvodnila to nerozhodným výsledkem tehdejších voleb a trvající ekonomickou recesí. Třetí velká světová ratingová instituce Moody's svou známku zemi zatím nesnížila, v dubnu ale upozornila, že je takový krok při dalším zhoršení situace připravena učinit.

Itálie patří k nejzadluženějším zemím Evropy. Loni se o ní mluvilo spolu se Španělskem jako o dalším kandidátovi na finanční pomoc v dluhové krizi.

Autor: ČTK, nos
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!