Zadlužení roste. Proti Evropě si ale stojíme dobře, míní analytik | E15.cz

Zadlužení roste. Proti Evropě si ale stojíme dobře, míní analytik

Zadlužení roste. Proti Evropě si ale stojíme dobře, míní analytik
31. října 2012 • 13:19
Dluhy českých domácností u bank a finančních institucí se podle údajů České národní banky v září proti předchozímu měsíci zvýšily o 1,9 miliardy korun na 1,145 bilionu korun. Meziročně stouply o téměř 47 miliard korun. Analytik PwC ČR Petr Kříž však přesto zveřejněná čísla ve srovnání s Evropou nevidí nijak černě. Pozitivně hodnotí i stav u firem.

Stoupla i zadluženost tuzemských podniků, v září meziročně vzrostla o téměř 17 miliard na 964 miliard korun a ve srovnání s předchozím měsícem se zvýšila o zhruba pět miliard korun.

„Přestože dluhy českých domácností vzrostly za posledních deset let zhruba sedmkrát, podíváme-li se na míru zadlužení, patříme stále k nejspořivějším národům v Evropě. Pozitivní je i to, že největší podíl na dluhu tvoří úvěry na bydlení, u nichž si banky pečlivě prověřují, zda dlužník bude schopný splácet,“ míní vedoucí partner sektoru finančních služeb PwC ČR Petr Kříž.

Jak Kříž zdůraznil, současný vývoj úrokových sazeb je sice pro domácnosti příznivý, neměly by však zapomínat, že o moc nižší už být nemohou a v případě hospodářského oživení nebo růstu inflace je zřejmé, že půjdou nahoru.

Čtěte také:

Dluhy českých domácností v srpnu vzrostly na 1,14 bilionu

Češi mají v průměru naspořeno 233 tisíc, „zápaďáci“ mnohem víc

Autor: try
 

businessinfo.cz

  • Česká firma vyvinula unikátní metodu pomáhající rozkládat plasty, uplatnění najde v Číně
  • Na solárním boomu v Česku vyrostlo množství firem. Teď hledají příležitost v zahraničí
  • Chile: Exportéry láká trh s otevřenou náručí
  • Neplatičů DPH v registru přibývá geometrickou řadou