Zahájení růstu amerických úrokových sazeb je ve hvězdách

Kvůli klesajícím cenám ropy a nízké inflaci je načasování zvyšování základní úrokové sazby americkým Fedem ve hvězdách. Zatím stále platí plán začít s tím po Novém roce. „První růst sazeb čekáme v červnu roku 2015, nezaměstnanost rychle klesá a ekonomika slušně roste. To znamená, že nulové sazby začínají být stále méně přijatelné,“ myslí si Rob Wood z Berenberg Bank.

Sídlo amerického FEDu v Eccles Building ve Washingtonu
24.11.2014 8:09   |  

„Sazby takzvaných federálních fondů podle nás na konci příštího roku dosáhnou jednoho procenta a na konci roku 2016 2,25 procenta, což je stále hluboko pod dlouhodobou neutrální sazbou,“ dodal Wood pro agenturu Bloomberg. Ještě před pár měsíci se mluvilo o jaře příštího roku anebo alespoň o jeho první polovině.

K ledu musí zvyšování sazeb na čas poslat i britští centrální bankéři. Na začátku léta guvernér Bank of England Mark Carney upozornil, že banka bude možná muset zvýšit úrokové sazby ještě před Vánoci. Do hry ale vstoupila zlevňující ropa, nízká inflace a nulový růst mezd. Navíc se očekává, že ekonomická stagnace v eurozóně zpomalí oživení na ostrovech. Ekonomové nečekají růst sazeb na britských ostrovech dříve než na konci roku 2015 anebo možná až v roce 2016.


Čtěte také:

Na Andělu v Praze se uskutečnil miliardový obchod s kancelářemi

Na Andělu v Praze se uskutečnil miliardový obchod s kancelářemi

Centrální banka USA ukončila podpůrné nákupy dluhopisů

Autor: Zdeněk Pečený

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web