Zahraniční dluh Česka vzrostl na 2,77 bilionu, přesáhl 65 procent HDP | E15.cz

Zahraniční dluh Česka vzrostl na 2,77 bilionu, přesáhl 65 procent HDP

Zahraniční dluh Česka vzrostl na 2,77 bilionu, přesáhl 65 procent HDP
Budova České národní banky
• 
ZDROJ: Novák Tomáš/Euro

ČTK

Dluh Česka vůči zahraničí se ve třetím čtvrtletí prohloubil o deset miliard na 2,77 bilionu korun. Meziročně vzrostl o 293 miliard a představoval 65,5 procenta hrubého domácího produktu, uvedla dnes Česká národní banka. Tři pětiny závazků mají splatnost delší než jeden rok.

Soukromý sektor se na zadluženosti země podílí 67,7 procenta, zbývající třetina připadá na veřejný sektor. Podíl bankovního sektoru včetně centrální banky na zahraničním dluhu je čtvrtinový.

Zahraniční závazky vládního sektoru zaujímají 21,6 procenta dluhu. „Zvýšení stavu zahraničního zadlužení vládního sektoru souviselo s poptávkou zahraničních investorů po vládních dluhopisech. Opačným směrem působilo splácení úvěrů v minulosti přijatých od Evropské investiční banky na financování investic do infrastruktury,“ vysvětlila ČNB.

Investiční pozice, tedy rozdíl mezi úhrnnými zahraničními aktivy a pasivy, ve třetím čtvrtletí zmírnil schodek o 13,6 miliardy korun na 1,526 bilionu korun. V poměru k HDP schodek představuje 36 procent.

Zahraniční dluh ČR

Zahraniční dluh ČRZahraniční dluh ČRAutor: ČNB

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!