Zájem o havarijní pojištění roste, loňské statistiky hlásí 1,9 milionu pojištěných vozů

Posilování české ekonomiky přináší i nárůst zájmu o havarijní pojištění. Zatímco v roce 2008 statistiky zaznamenaly 1,4 milionu pojištěných vozů, loni už 1,9 milionu. Jedná se tedy o nárůst o více než třicet procent. Data České asociace pojišťoven ukazují, že celkově předepsané pojistné za loňský rok dosáhlo na více než 15 miliard korun.

ilustrační foto
29.1.2016 7:34   |  

„Je to dané zejména růstem ekonomiky a s tím souvisejícím počtem nově registrovaných vozidel. Zároveň si zřejmě lidé více uvědomují význam havarijního pojištění,“ popsala Marcela Kotyrová z ČAP. „V roce 2015 jsme v havarijním pojištění zaznamenali nárůst předepsaného pojistného o sedm procent,“ uvedl například tiskový mluvčí Kooperativa pojišťovny Milan Káňa.

Zájem přitom může posílit i klesající cena. V loňském roce se snížilo průměrné pojistné oproti roku 2014 o necelá dvě procenta na 8148 korun. „Ceny nových vozidel dlouhodobě klesají, proto klesá i pojistné u havarijního pojištění,“ doplnila Kotyrová s tím, že to je dobrá zpráva pro motoristy, ne už tolik pro pojišťovny. Ty na pojistném vyberou méně, ale ceny náhradních dílů a oprav vozidel přitom rostou.

S pozitivním ekonomickým vývojem a konzumní náladou Čechů pojišťovny očekávají další růst havarijního pojištění. „Současný trend bude jistě pokračovat i do budoucna. I nadále se bude zvyšovat počet havarijně pojištěných vozidel,“ uvedl tiskový mluvčí ČSOB Pojišťovny Petr Milata.

Prostor na trhu stále je. Podíl havarijního pojištění k povinnému ručení se totiž i přes nárůst počtu pojištěných vozidel za posledních sedm let zvýšil jen mírně – z 22 na 25 procent. Tři čtvrtiny vozidel tak havarijní pojištění stále nemají.

Pojišťovny vybraly víc peněz
Český pojistný trh v roce 2015 celkově stoupl. Pojišťovny vybraly na pojistném 116,1 miliardy korun, což je o jedno procento meziročně více. Zatímco životní pojištění kleslo o 3,5 procenta, neživotní pojištění rostlo o čtyři procenta. V neživotním pojištění předepsané pojistné vzrostlo o 2,7 miliardy korun na 71,6 miliardy. Vývoj na pojistném trhu podle asociace pojišťoven odpovídá kondici ekonomiky. S rostoucími obraty firem roste i potřeba nově získaný majetek zajistit. Domácnosti se chovají podobně. Pokud se jim daří, kupují si byty, domy, auta a ty si pak pojistí.

Čtěte také:

Pojišťovny loni v Česku vybraly 116 miliard, meziročně o procento více

Povinné ručení zdraží do deseti procent, pojišťovnám vznikly nové náklady

Markéta Žižková Autor: Markéta Žižková redaktorka deníku E15

Komentáře

Čtěte také

Další měsíční rekord. Kartel OPEC dál chrlí na trhy ropu bez limitů

Další měsíční rekord. Kartel OPEC dál chrlí na trhy ropu bez limitů

Těžba ropy v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v srpnu stoupla o 40 tisíc barelů denně a dostala se na rekordních 33,50 milionu barelů denně. Přispěl k tomu nárůst… více

Mobilní web