Zájem o německé obligace Bunds ochladl

Zatímco okrajové části měnové unie zažívají zesílený zájem investorů, německé obligace zvané Bunds, které dosud představovaly jednu z mála investičních jistot, atraktivitu ztrácejí. Středeční emise spolkového ministerstva financí, která měla shromáždit tři miliardy eur z prodeje 30letých cenných papírů, skončila ziskem 2,8 miliardy.

 euro, ECB
28.2.2014 10:16   |  

Analytici připomínají, že se tak po dlouhých letech silné poptávky nyní v krátké době stalo už podruhé. Minulý týden, v aukci 10letých dluhopisů, činil rozdíl mezi očekáváním a výsledkem 700 milionů eur. Počítalo se s udáním bondů za pět miliard eur. „Je zjevné, že investoři považují za atraktivnější výše úročené obligace periferních ekonomik, třebaže jde o méně jisté papíry,“ uvedl Jörg Müller z agentury, která pro ministerstvo financí bondy upisuje.

Statistiky dodávají, že předešlá aukce Bunds „nedopadla“ poprvé od roku 2012, dvojí nezdar je prvním od roku 2011.

S Řeckem, které se dostalo na výnosovou hodnotu 7,2 procenta, si úspěch v emisích připsaly i Portugalsko a Španělsko. U Řecka roste naděje, že by se mohlo časem vrátit pro hotovost na finanční trhy, kam nemá přístup od roku 2010.

Na vlně se veze i Itálie. Její 30leté obligace se ocitly na výnosu 5,4 procenta, tedy dvě procenta nad aktuálním oceněním Bunds.


Čtěte také:

Měnovou unii čeká ještě spousta práce

Bankovní unie přijde české dcery na stamiliony

Autor: iza

Komentáře

Čtěte také

Pomůžeme vám dobýt Rakku, ale bez Kurdů, slíbil Erdogan USA

Pomůžeme vám dobýt Rakku, ale bez Kurdů, slíbil Erdogan USA

Turecko se chce po boku Spojených států podílet na boji s radikály ze samozvaného Islámského státu (IS) a vyhnat je z jejich bašty v syrském městě Rakka. Podmínkou je, že se… více

Mobilní web