Zájem o spotřebitelské úvěry táhne refinancování | E15.cz

Zájem o spotřebitelské úvěry táhne refinancování

Zájem o spotřebitelské úvěry táhne refinancování
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Tomáš Novák, Euro

Zdeněk Pečený

Současnou poptávku po spotřebitelských úvěrech táhne zájem o refinancování a takzvané konsolidace, tedy sloučení několika úvěrů do jednoho. Zájem o refinancování podporují především současné nižší úrokové sazby, které umožňují po refinancování snížit měsíční splátku. Obdobně je tomu u konsolidací.

Za klesajícími úroky stojí mimo jiné vyostřující se konkurence, banky se snaží za každou cenu urvat vyšší tržní podíl. „Noví hráči na slib vysokého úročení nasbírali desítky miliard korun a nyní řeší, co s těmi depozity budou dělat. Banky jsou proto stále agresivnější na poli spotřebitelského úvěrování,“ uvedl Tomáš Siegler, ředitel Správy marketingu a komunikace Cetelem.

Navzdory rostoucí tuzemské ekonomice se zatím nenaplňuje zbožné přání bankéřů, tedy vyšší zájem českých domácností utrácet na dluh. Nezbývá tak než refinancovat staré úvěry. Největší zprostředkovatel spotřebitelských úvěrů Česká spořitelna v prvním pololetí vykázal meziroční pokles celkového objemu poskytnutých spotřebitelských úvěrů.

Podíl refinancování se podle údajů jednotlivých bank značně liší. „V průměru tvoří konsolidace přibližně 60 procent všech našich spotřebitelských úvěrů,“ uvedla za Českou spořitelnu Klára Pačesová. Stejný podíl hlásí také UniCredit.

Z dalších bank znějí jiná čísla. „Jde o zhruba čtvrtinový podíl refinancování včetně konsolidací s tím, že tento podíl neustále v čase roste,“ uvedl Tomáš Zavoral z Raiffeisenbank.„V loňském roce činily tyto půjčky kolem 20 procent objemu nových půjček,“ sdělila za ČSOB a Eru Martina Slavíková.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!