Zájem o stavební spoření pro děti klesá

Stavební spořitelny začaly dodržovat nový občanský zákoník, ze kterého vyplývá, že pokud chtějí rodiče ukončit stavební spoření uzavřené na své děti, musejí požádat o souhlas opatrovnický soud, což vyvolalo propad zájmu. „Za poslední měsíce evidujeme mírný pokles zájmu v řádu procent,“ přiznává Rostislav Trávníček, ředitele komunikace Českomoravské stavební spořitelny.

Ilustrační foto
8.10.2014 6:49   |  

Finanční poradci se ke stavebnímu spoření pro děti navíc obrátili zády a přestávají ho klientům nabízet. „Stavební spoření pro děti v zásadě nedoporučujeme. Většina stavebních spořitelen od ledna výrazně zpřísnila podmínky při výběru peněz ze smluv na nezletilce,“ říká Lucie Drásalová ze společnosti Partners.

Žádat soud o svolení s výběrem peněz, které právně patří dítěti, je náročné a zdlouhavé. Podle Trávníčka se na rozhodnutí většinou čeká tři měsíce. To je nakonec většinou negativní. „Za své klienty mohu potvrdit, že opravdu drtivá většina rozhodnutí soudu je zamítavá,“ dodává Drásalová. Nový občanský zákoník se netýká pouze stavebního spoření. Podobná situace letos nastala i u dalších finančních produktů uzavíraných přímo na jméno dítěte, jako je třeba spoření v podílových fondech pod značkou Zlatá rybka z dílny Pioneer Investments.

„Je vhodné spíše spořit peníze na svůj účet, dokud si rodiče nejsou jisti, že se výchova neminula účinkem a dítě dané prostředky využije rozumně,“ radí Josef Rajdl, vedoucí analytik Fincentra.


Čtěte také:

Stavební spoření: Má ještě smysl?

Počet nových smluv o stavebním spoření stoupl na 280 tisíc

Rodiče dětem dál zakládají stavební spoření

Autor: Zdeněk Pečený

Komentáře

Čtěte také

Amazon v Dobrovízi najel na plnou kapacitu, zaměstnancům zvýší platy

Amazon v Dobrovízi najel na plnou kapacitu, zaměstnancům zvýší platy Fotogalerie

Internetový obchod Amazon plně zprovoznil svůj areál ve středočeské Dobrovízi. Zástupci firmy a obce Dobrovíz dnes společně přestřihli pásku u nové skladovací věže distribučního… více

Mobilní web