Zákon zpřísní prodej pojištění, zdůrazňuje odbornost zprostředkovatelů

Nová norma Evropské unie přináší přísnější požadavky na odbornost zprostředkovatelů pojištění. Klient by měl být zevrubně informován o celkových nákladech na životní pojištění s investiční složkou. U všech produktů by se mu ale mělo dostat individuální rady podle jeho potřeb.

Ilustrační foto
1.3.2016 7:22   |  

„Pojišťovna dává radu na vlastní produkty, které má v portfoliu, zprostředkovatel z relevantního vzorku produktů na trhu,“ popsal ředitel úseku právních služeb Partners Vít Mikolášek.

Zásadní změnou jsou stejná pravidla prodeje pojištění pro všechny. „Stejné povinnosti a ochrana zákazníků nyní budou platit pro zprostředkovatele, on-line srovnavače i zaměstnance pojišťoven,“ uvedl místopředseda Asociace českých pojišťovacích makléřů Ivan Špirakus.

Zásadní změnu představují stejná pravidla prodeje pojištění pro všechny.

Česko má na zavedení směrnice, která právě vstoupila v platnost, do svého právního řádu dva roky. Ministerstvo financí tak připravuje nový zákon o distribuci v pojišťovnictví, který předloží do konce letošního roku.

Nové povinnosti přitom mohou zvýšit náklady pojišťoven i zprostředkovatelů. „Lze tedy očekávat, že se z tohoto pohledu zvýší tlak na ceny pojistek. Na druhé straně ty jsou dány také konkurencí na trhu, která je díky vysokému podílu nezávislých zprostředkovatelů vysoká a výrazně tlačí ceny směrem dolů,“ zdůraznil výkonný ředitel Unie společností finančního zprostředkování a poradenství Jiří Šindelář. V konečném důsledku se tak ceny zvedat nemusí. Není to ovšem jediná norma, které se musí zprostředkovatelé a pojišťovny v poslední době přizpůsobit.

„Tyto předpisy zavádí předsmluvní informační povinnosti o pojistných produktech. Jejich důsledkem je přemíra požadavků na předsmluvní informace, která se může bohužel ukázat jako kontraproduktivní, kdy spotřebitel nemusí být schopen rozlišit mezi informacemi pro něj zásadními a podružnými,“ popsala některá praktická úskalí Jolana Ackermannová z České asociace pojišťoven.


Čtěte také:

Životní pojištění, spoření na penzi: Jak získat maximální daňový odpočet

Pojišťovny v Česku si začínají zvykat na prodej přes mobily a tablety

Markéta Žižková Autor: Markéta Žižková redaktorka deníku E15

Komentáře

Čtěte také

Dalík dostal za korupci při nákupu pandurů čtyři roky

Dalík dostal za korupci při nákupu pandurů čtyři roky

Za korupci při nákupu obrněných vozidel Pandur pro českou armádu si lobbista Marek Dalík odpyká čtyři roky ve vězení. Rozhodl o tom dnes pražský vrchní soud, který o jeden rok… více

Komerční prezentace
Mobilní web