Žalman: Krize potrvá deset let | E15.cz

Žalman: Krize potrvá deset let

Žalman: Krize potrvá deset let
2. prosince 2011 • 07:37
Generální ředitel Raiffeisenbank Lubor Žalman neskrývá obavy o hospodářský vývoj – navzdory letošní ziskovosti jeho banky. Žalman včera při prezentaci hospodářských výsledků Raiffeisenbank uvedl: „Myslím si, že tato krize potrvá deset let.“ Podle něj reálně hrozí omezení úvěrování.

Na vině je několik faktorů. Především klesající poptávka po úvěrech v kombinaci se zpřísněnou regulací. Žalman tak naráží na fakt, že představitelé EU schválili před třemi týdny bankám povinnost splnit devítiprocentní poměrový ukazatel Tier 1, který vyjadřuje podíl rizikově vážených aktiv vůči kapitálu banky. Původně měly banky v rámci regulace Basel III dosahovat devíti procent poměrového Tier 1 až v roce 2019. Raiffeisenbank má nyní tento ukazatel na úrovni osmi procent. „Budeme tedy muset snížit podíl rizikově vážených aktiv,“ uvedl Žalman. To může znamenat jak zpřísnění podmínek úvěrování, tak snahu odprodat rizikovější úvěry. Otázkou však je, zda o balíky rizikových úvěrů bude někdo stát.

Rakušané přiškrtí úvěry ve východní Evropě

Tým analytiků Raiffeisenbank byl také první, který snižoval odhad růstu české ekonomiky v roce 2012, až se dostal do záporných hodnot a nyní predikuje tuzemskému hospodářství pokles o 1,2 procenta.

Autor: pez
 

businessinfo.cz

  • Česká firma vyvinula unikátní metodu pomáhající rozkládat plasty, uplatnění najde v Číně
  • Na solárním boomu v Česku vyrostlo množství firem. Teď hledají příležitost v zahraničí
  • Chile: Exportéry láká trh s otevřenou náručí
  • Neplatičů DPH v registru přibývá geometrickou řadou