Západ už zase slyší na investice v Rusku

Západní kapitál Rusku odpustil krymskou krizi. Poprvé od anexe černomořského poloostrova se investoři odhodlali k nákupu eurobondů vydaných ruskou firmou s vazbou na Moskvu. Státem vlastněná banka Sberbank otestovala zájem zahraničního kapitálu vydáním dluhopisů za miliardu eur. Po papírech se jen zaprášilo, investoři byli připraveni utratit dvakrát tolik a bance na pět let půjčili za roční úrok 3,4 procenta. Tedy téměř o pětinu levněji než počátkem března, kdy Krym ještě patřil Ukrajině.

 Moskva, Rusko,
25.6.2014 7:17   |  

„Jde o klíčový krok, který spustí sérii emisí dalších ruských firem. Ty byly měsíce odříznuté od mezinárodních finančních trhů a jsou hladové po úvěru,“ uvádí analytička VTB Bank Anastasia Obuková. Největší ruská banka Sberbank bojuje s nesplácenými úvěry a její zisky se během prvního čtvrtletí oproti loňskému roku propadly o dvacet procent, nové zdroje za solidní úrok tak přicházejí jako na zavolanou.

„Bondy nakupovali investoři z celého světa, nechyběli ani hráči z Ameriky,“ zmínil pro agenturu RIA Novosti Alexandr Morozov z vedení Sberbank. Prodej papírů zprostředkovalo konsorcium zahraničních bank zahrnující britskou Barclays, francouzskou BNP Paribas a německou Deutsche Bank.

Alfa bank první vlaštovkou

Ledy dluhopisových trhů nalomila už emise privátní ruské banky Alfa z počátku června. Sedmý největší ruský peněžní ústav však vydal bondy jen za 350 milionů eur. Na emisi se připravují i jiné velké banky, další v řadě může být ruská finanční trojka Gazprombank. Její zástupci se s investory sešli v tomto týdnu.

Ruské finančnictví zůstalo po odříznutí od zahraničních trhů závislé na centrální bance. Ta finančním institucím nabídla úvěrové linky v celkovém objemu dvou bilionů rublů, aby předešla nedostatku peněz v systému. Úspěšná dluhopisová emise Sberbank je dalším signálem opadající krize na regionálních finančních trzích.

Ceny ruských akcií se po dvacetiprocentní rally od počátku března vrátily na úrovně z počátku letošního roku, obdobně i rubl je vůči dolaru nejsilnější od ledna.


Čtěte také:

Aleš Tůma: Investice v Rusku není pro každého

Zeman: Zrušme rusku víza. K čemu taková byrokracie?

Moskva láká další členy do euuroasijské unie. Její cíle ale zůstávají daleko

Autor: Jaroslav Bukovský

Komentáře

Čtěte také

Jsou britské vlaky přeplněné? Šéf labouristů možná nafingoval cestu na podlaze

Jsou britské vlaky přeplněné? Šéf labouristů možná nafingoval cestu na podlaze Video

Šéf britských labouristů Jeremy Corbyn vytvořil video, na kterém sedí na podlaze ve vlaku z Londýna do Newcastlu. Neměl si kam sednout, tvrdí a žádá zestátnění dopravce Virgin… více

Mobilní web